Идеи кога станува збор за осветлување на градината или терасата од куќата

светлина

Осветлувањето е клучно кога станува збор за обезбедување на градината или терасата со топла и пријатна атмосфера. Со доаѓањето на жештините и високите температури, нема ништо поубаво од добро ноќно поминување со добра светлина надвор од куќата.

Во следната статија ви ја даваме низа идеи за осветлување и на терасата и на градината на куќата и добијте место каде што можете да уживате со пријателите или семејството.

венец од светла

Ставањето венец од светилки надвор од вашата куќа ќе ви помогне да дадете одреден шарм на терасата или градината на куќата и создадете топла и пријатна атмосфера за споделување прекрасни моменти со семејството или пријателите. Овие типови венци обично се составени од светла од типот Led и обично работат со сончевата светлина што ја добиваат во текот на денот. Во моментот на поставување или ставање можете да ги ставите на растенијата или на дрвјата во градината или на оградите. Што се однесува до цената, овој тип на осветлување обично чини околу 20 евра.

топли светла венец

Ако она што го сакате е да создадете навистина пријатна атмосфера надвор од вашата куќа, идеалот е да поставите прекрасен венец од топли светла. Топлата бела боја помага да се создаде тип на осветлување што ќе ве натера да уживате во долгите летни ноќи во градината или на терасата дома. Во однос на цената на пазарот можете да го најдете за околу 18 евра повеќе или помалку.

венци

Обоени светла

Ако и дадете повеќе боја на градината или на терасата од куќата, можете да изберете да поставите убави обоени светла. Тие обично работат на батерии и боите ќе помогнат да се создаде шарена и весела средина. Што се однесува до цената, овие типови на светилки обично чинат приближно 22 евра.

Во моментов, обоените LED венци се многу успешни. Добрата работа кај овој вид светла е што тие се напојуваат од сончева светлина и бојата е многу поголема отколку во случајот со повеќе традиционални венци. Вредноста за парите е доста добра и неговата цена е околу 20 евра.

вештачки факели

Ако сакате нешто што е далеку од традиционалното, можете да изберете да ставите убави вештачки факели низ градината на куќата. Тие се хранат со сончева светлина и нивната цена е нешто поскапа од онаа на обоените светла. Вештачки факели може да се најдат околу 40 евра. Без сомнение, тоа е поинаков и актуелен начин на осветлување на надворешноста на куќата.

факели

соларни светилници

Во последниве години, соларните светилници станаа многу модерни кога станува збор за осветлување и на градината и на терасата дома. Тие можат да се постават на различни места, или во саксии или при осветлување на градинарска патека. Тие се наполнети со сончева светлина и обично имаат опсег од околу 12 часа. Што се однесува до цената, можете да ги најдете во пакување по две од околу 28 евра.

соларни рефлектори со сензор

Светлата со соларни сензори станаа многу модерни во последниве години. Тие обично се користат на главната врата од куќата или во различни премини. Имајќи сензор за движење, тие автоматски се вклучуваат кога ќе поминете пред него. Една од точките во корист на оваа класа на рефлектори е тоа што тие имаат енергетска ефикасност од А+++. Пакет од 4 соларни светилки на пазарот можете да најдете за 25 евра. Доколку сакате да се наплаќаат од сончева светлина, цената е многу повисока бидејќи би чинеле околу 30 евра.

сензор

Совети при осветлување на надворешноста на куќата

Надворешното осветлување е исто толку важно како и внатрешното осветлување.. Затоа мора да му ја дадете важноста што навистина ја заслужува. Што се однесува до некои совети што треба да ги имате на ум:

  • Осветлувањето што ќе го изберете мора постојано да се прилагодува на просторот што го имате.
  • Мора да бидете јасни за просторите што сакате да ги осветлите и светлата што се потребни за тоа. Осветлувањето на терасата или на базенот не е исто како на чил-аут.
  • Осветлувањето мора да биде секогаш функционално, но и декоративно. Да се ​​најде одредена рамнотежа помеѓу двата концепта е идеално кога станува збор за постигнување навистина пријатно и опуштено место.

На крајот на краиштата, Како што видовте, постојат многу начини да ја осветлите надворешноста на вашата куќа. Важно е да изберете тип на осветлување што помага да се создаде опуштена и пријатна атмосфера која ви овозможува да уживате во топлите летни ноќи.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.