Кои ќе бидат трендовите во 2023 година во декорацијата на кујната

Со доаѓањето на новата година многу кујни ќе бидат исполнети со нови бои и дезени, да станат трендови во однос на декорацијата и дизајнот. Во 2023 година кујната станува една од главните простории во куќата, поради што е важно да се биде во тек. Топлите и природни материјали се враќаат заедно со низа бои кои помагаат да се интегрира со други простори како дневната соба.

Во следната статија ќе зборуваме за украсните трендови од 2023 година за кујната дома.

Нова палета на бои

Постојат низа бои кои ќе преовладуваат во кујната: опсегот на зелените заедно со сиви или теракота тонови. Овие бои може да се користат на ѕидовите и во мебелот во кујната. Ако користите некои од овие нијанси, ќе можете да и дадете топла и пријатна атмосфера на кујната и да создадете простор во куќата кој е совршен за готвење или дружење со семејството или пријателите.

Важноста на отпечатоците

Еден од трендовите за 2023 година ќе бидат принтовите. Ова се обидува да даде живот и динамика на различните области на кујната. Освен ѕидовите, ако сте доволно среќни да имате кујна со остров, можете да ја ставите и шарата.

Дрво и мали кујни

Во кујните со мала големина ќе преовладува природен материјал исто толку важен како дрвото. За да бидете во тек, можете да додадете некој тип на шара на самото дрво. Совршена комбинација која на вашата кујна ќе и даде модерен и актуелен воздух е онаа од дрво со црна боја.

модерни кујни 2023 година

Присуство на црна боја

Белата е безвременската нијанса пар екселанс. Сепак, мора да се каже дека во текот на 2023 година ќе преовладува црната боја. Оваа боја се користи како неутрална и безвременска нијанса која совршено се комбинира со уште една серија на украсни елементи.

Мермерот на кујнскиот пулт

Природното е тренд за 2023 година во кујните, па ќе бидат во мода мермерни или травентински површини. Оваа класа на камења помага да се создаде елегантна и природна средина низ собата.

мермерни кујни

прилагодени кујни

Друг тренд за следната година ќе биде да се извлече максимумот од малите кујни. Не двоумете се да го искористите целиот можен простор благодарение на прилагодените кујни. Овие типови на соби ќе се истакнат по тоа што имаат многу високи кабинети за складирање.

Исчистете ги високите области и отворените полици

Овој тренд е совршен за оние големи кујни со многу простор. На овој начин, ѕидовите кои немаат висок мебел ќе бидат тренд за постигнување на чувството на просторност. Не двоумете се да ставите отворени полици за да го довршите кујнскиот лак.

боја-светло-сиво-кујна

Ергономија при дистрибуција на апарати за домаќинство

Секогаш треба да барате функционалност и да бидете практични кога станува збор за престојот во кујната. Апаратите како што се машината за миење садови и машината за перење мора да бидат на иста висина во високиот мебел и Избегнувајте да се наведнувате.

Аспираторни аспиратори интегрирани во декорацијата

Аспираторите треба да бидат незабележливи и да се интегрира со остатокот од декорацијата на кујната. На овој начин, тренд ќе бидат гипсените аспиратори обоени во иста боја како и ѕидот на просторијата. Важно е да помине целосно незабележано и целосно да се интегрира во просторот.

апарати за заштеда на енергија

Кога станува збор за добивање отпорни, како и издржливи кујни, најдобро е да се одлучите за апарати од врвна марка. Евтиното е скапо, па затоа најдобро е да се инвестира во поскапи апарати со голема енергетска ефикасност. Затоа при купување кујнски апарати најдоброто нешто е што имаат енергетска сертификација од А +.

за заштеда на енергија

метални допири

Иако природните материјали како дрво или мермер се тренд во текот на 2023 година, така и металите. Доброто кај металите е што совршено се комбинираат со природни материјали. Затоа, не двоумете се да ги обоите ѕидовите на кујната во сива боја и да ја комбинирате оваа боја со металните допири на електричните апарати. Контрастот со дрвото е спектакуларен и помага да се даде многу топлина на кујната во целина. Различните метални допири се совршени за постигнување актуелен и модерен изглед.

На крајот на краиштата, Ова се дел од трендовите за 2023 година кога станува збор за декорацијата на кујната. Пред сè, се стреми да постигне одредена рамнотежа помеѓу едноставноста и најавангардниот можен стил.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.