Како да дизајнирате машка гардероба

машка гардероба

Немам намера да ја делам женската гардероба од машката, но не можеме да негираме дека кога користиме заедничка гардероба, секоја има тенденција да чува облека поинаку затоа што машките и женските потреби се различни во однос на распоредот и достапноста на гардероба Гардероба за маж обично се состои од претежно одела, кошули, вратоврски, јакни, џемпери за облека, спортска облека итн.

Во машката гардероба обично нема толку разновидна облека како што има во женските гардероби. На мажите им треба нивниот простор за да можат да ги класифицираат своите алишта - кои исто така се обично подолги парчиња од оние на жените, со исклучок на фустаните. Сето ова води до значителни, иако суптилни, елементи кои влијаат на организацијата на машката гардероба.

Машкиот простор во плакарот може да се користи поефикасно во машкиот плакар отколку во женскиот. Е ви треба долг простор за да ги обесувате кошулите или јакните, а исто така и полиците и некои фиоки. Иако секој маж ги знае потребите што ќе ги имаат во однос на просторот за плакари, денес сакам да ви дадам некои индикации тоа ќе ви помогне да го откриете, така што облеката може ефикасно да се чува.

Организирајте ја машката гардероба

За да организирате кој било плакар, првиот чекор е да воспоставите збир на стандардни процедури или упатства за ракување, за сите елементи што ќе влезат во вашиот плакар.. Она што не е прифатливо е да немате процедури за нарачки во вашиот плакар, Бидејќи во овој случај, ќе се најдеше само хаос и нарушување, нешто што ќе ја направи облеката во лоша состојба, а исто така, вие нема да имате одговорност за своите работи.

Без јасни упатства или стандардни процедури, нема да можете да ја одржувате контролата над вашата гардероба и таа ќе падне во катастрофален хаос.

машка гардероба

Како да организирате гардероба за мажи

Ремени

Отстранете ги ремените од панталоните прво за да ги чувате на различни места, во спротивно облеката може да се деформира. Ремените мора да останат на посебна решетка за складирање на ремени.

Панталоните

Кога ги обесувате панталоните, треба да го совпаѓате внатрешниот спој со надворешниот дел на спојот на долниот раб. Чувајте ги пантолоните на дното, каде што е дефинирана линијата за превиткување. Ако не сакате да ги обесувате панталоните и претпочитате да ги свиткате, преклопете ги од половината и бидете особено внимателни со копчињата или патентот. Можете да ги преклопите на половина од нивната должина а потоа повторно преклопете ги или ставете ги на закачалка задржувајќи ја нивната свиткана форма.

Можеби претпочитате да ги обесувате панталоните за целата должина, за што ќе биде потребен специфичен вид закачалка позната како закачалка за вратоврска. Но, мора да бидете претпазливи бидејќи овие суспензии можат да ги оштетат панталоните оставајќи траги под притисок кои тешко се отстрануваат - понекогаш дури и невозможни и остануваат засекогаш.

машка гардероба

Кошулите

Кога ги обесувате кошулите, мора да го држите горното копче или двете горни копчиња - или сите копчиња -, ова ќе спречи појава на брчки на вратот или во која било друга област на кошулата. Потоа ставете ја облеката на закачалката и поставете ја закачалката на прачката така што сите закачалки да се соочуваат со иста насока. Најлошата навика што може да ја имате кога станува збор за вашите кошули е да ги ставате на закачалките во секој случај. Внимателно и внимателно ставете ги кошулите на закачалките и ќе изгледаат како да се пеглани.

Обувки

Машките обувки може да се чуваат во истиот плакар само доколку има специфичен оддел за тоа. Во случај да нема, најдобро е да имате решетка за чевли за да можете да ги чувате сите парчиња обувки што ги одделуваат обувките, со каузална или дневна од спортот.

Спортска облека

Многу мажи имаат тенденција да се занимаваат со спорт редовно и затоа ќе имаат дел каде ќе ја облечат својата спортска облека. Спортската облека може да се чува на специфични полици за овој вид облека, така што ќе можете да ја имате при рака и добро поставена за да не се брчки.

Сезонска облека

Понекогаш можете да размислите што да направите со сезонска облека. Обично можете да размислувате за ова во текот на годината да ја имате целата облека добро организирана и дека надворешното време не е толку важно. Можеби се чини дека е губење простор да ја имате целата своја зимска облека во плакарот во средината на јули или обратно. Но, чувањето сезонска облека на различни места може да биде вознемирувачко и исто така ќе троши премногу време - ставање, вадење, чистење итн.

Најдоброто нешто што треба да направите за складирање на сезонска облека е да имате простор за плакари и дополнителни плакари. во домот за да може да се става облеката на сезоната наместо да се користат досадни кутии кои на долг рок ја расипуваат облеката.

машка гардероба

Кабинет

Треба да бидете сигурни дека сите потпори во плакарот се цврсти и дека се разноврсни. Можете да користите правосмукалка за чистење на секој агол од плакарот за да нема места каде што може да се собере прашина. Секој дел од вашиот плакар треба да биде дизајниран за одредена функција и ќе мора да одредите кои аспекти се оние што ви се потребни и кои можат да бидат попродуктивни земајќи ги предвид вашите интереси и вашите потреби во однос на облеката.

Ако сакате да дизајнирате гардероба самостојно, вреди да потрошите малку време, така што тоа е навистина она што ви треба и може да ви понуди одлични услуги во вашиот секојдневен живот.

Друг аспект што не треба да го занемарувате е дека дури и ако имате совршена гардероба за чување на вашите предмети, ако немате соодветни навики да нарачувате и да го елиминирате хаосот во облеката, нема да направи добро да имате најдобра гардероба во светот. Затоа, одвојте време дневно за да имате добро организиран плакар.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

бул (точно)