Дневна соба украсена во комбинација на сина и кафеава боја

кафена и сина дневна соба

Кога ја украсуваме нашата куќа или канцеларија или работно место, секогаш мислиме на боите. Боите се душата на декорацијата и тие можат драстично да ја променат атмосферата на околината.

Можеби мислите дека кафената и сината се бои кои, заедно, не се комбинираат многу или не резултираат со многу привлечна комбинација... но обидете се да ги поставите една до друга и ќе видите колку добро изгледаат. На пример, да ги погледнеме денес опциите за создавање a дневна соба уредена во комбинација на сина и кафена боја.

Користете сина и кафена боја во декорацијата на дневната соба

Сина и кафеава дневна соба

Тоа е комбинација на бои многу стилски и идеален за прецизно уредување на дневни соби. Зошто? бидејќи ги претвора во многу хармонични простори. Во зависност од нијансите на сина и кафеава што ќе ги изберете, можете да декорирате различни стилови, од модерен, поминува низ стил на XNUMX век, или стил без време или нешто индустриско. И да, всушност, иако денес зборуваме за украсување дневна соба во комбинација на сина и кафена боја Па, можете да декорирате секој простор со овие бои.

Нијанси на кафена боја главно се користат за ѕидови, подови и мебел.додека блуз може да се додаде овде-онде за да се усогласи. Собата во сина и кафеава ќе создаде пожива соба, а дури и најмалата соба ќе изгледа убаво и стилски.

За многу специјалисти за внатрешен дизајн кафеава е новата црна. Дали ќе биде така? Искрено кажано, ништо не може да ја замени црната боја кога станува збор за класичен стил, но бидејќи кафеавата е неутрална боја, би можеле да кажеме дека доста добро оди со било кој друг, па затоа стана популарен пријател на синото.

Класична сина и кафена дневна соба

Исто така, не заборавајте на тоа двете бои се природно неутрални бои и дека едното го претставува небото, а другото земјата, така што е точно тоа имаат природно смирувачки, релаксирачки ефект, нешто што е секогаш добро во куќата. Тоа е начин да се внесе природата во куќата, духот на песокот, морето, шумата и небото. На крајот на краиштата, нашиот дом е приватен простор каде сакаме мир, каде што бегаме од лудата толпа.

Значи, дали веќе сакате да ја обоите дневната соба во сина и кафена боја? Додавам малку причини повеќе за да го направите вашиот избор. Во принцип, кога светлината свети на парче мебел или украсен предмет, таа работа ја апсорбира секоја боја во спектарот, освен една, која е бојата што на крајот ја гледаме. Бидејќи сината има многу кратка бранова должина, таа избегнува апсорпција и затоа е најлесната боја за набљудување (затоа морето обично изгледа сино или зошто понекогаш не можеме да разликуваме темно сина и црна боја).

Настрана науката, важно е тоа сината е ладна боја за внатрешни простори, особено во темни простори бидејќи инјектира со светлина и боја тој простор за кој станува збор. И ако има многу природна светлина, сината ја прави собата сјајна. И ако нема прозорци, сината природно ќе даде светлина и боја на просторијата која е темна.

дневна соба со сини ѕидови

Сините соби, во овој случај дневната, се добри за вашето здравје. Сериозно, се покажа дека а синиот простор го намалува крвниот притисок и отчукувањата на срцето. Студиите велат, се чини дека многу студии, дека ако некое лице живее во синиот простор, тоа му помага да се справи со најдепресивните аспекти од секојдневниот живот. И да, исто така многу помага за добро спиење.

Сината боја го неутрализира нивото на мелатонин (хормонот кој ја антиципира ноќната темнина), а тоа значи дека е а освежувачка и енергична боја кога наутро имаме низок мелатонин. Во исто време тоа е и а смирувачка и релаксирачка боја навечер кога мелатонин е висок и се обидуваме да спиеме. Затоа, покрај дневните соби, сината боја е широко избрана од дизајнерите на ентериер за спални соби.

Во случај овие големи причини да не ве убедат да украсите а дневна соба со комбинација на сина и кафена боја, ви кажувам дека сината е боја без граници, со неверојатно многубројна палета на тонови и дека е супер лесно да се спои со толку многу други бои. Очигледно, меѓу нив, кафеава. Дали е тоа затоа што тие се надополнуваат на тркалото за боја? Секако, кафеавата е темна портокалова нијанса која е спротивна на сината боја на тркалото за боја.

весела сина и кафена дневна соба

Сè уште нема тркало за боја, сина и кафеава се присутни во природата и веќе ги гледате како се комбинираат цело време: морскиот брег, шумите, планините кои се протегаат кон небото. Тоа е комбинација со душа, не мислиш?

Ако до сега ве убедувавме да обликувате а дневна соба украсена со комбинација на сина и кафена боја, тогаш можеме да ве предложиме следете го овој метод:

 • Фотографирајте ја собата што планирате да го преуредите, од различни гледишта. Исто така, фотографирајте ги работите што планирате да ги оставите таму и игнорирајте ги оние што ќе бидат издувани во процесот на реновирање.
 • Земете ги мерењата на просторијата и работите и мебелот што ќе ги оставите во него. Измерете ги и запишете ги димензиите на најголемите работи што ќе се заменат, како софата или решетката за ТВ. Исто така, земете ги мерењата на прозорецот(ите) и вратата(ите). Насочете сè.
 • Проверете ги познатите тркало во боја и ако го имате испечатено, добро е да го залепите во тетратката каде што сте ги земале претходните белешки. Потоа споредете ја бојата на мебелот и подот со нијансите на сина или кафена боја со кои планирате да сликате.
 • Изберете помеѓу сина и кафена за една од нив да биде водечка боја. Ова ќе ви овозможи да донесете некои одлуки за ѕидовите, таванот и бојата на подот. Сметајте дека ова се најголемите „блокови“ во боја во собата и дека тие ќе го одредат општото чувство што ви го дава собата. Општо земено, светлите нијанси на бојата имаат тенденција да го направат просторот поголем, додека потемните нијанси го прават помал. Општ совет е дека, освен ако веќе не сте супер решено, зачувајте ги потемните нијанси на бојата за додатоците.
 • Изберете најмалку две нијанси на водечката боја што сте го избрале Како што сугерира тркалото во боја, сината и кафената се речиси спротивни или речиси комплементарни. Браун е терциерна боја, комбинирајќи портокалова, директно дополнување на сината, со црна боја. Значи, кафеавите се поделени помеѓу најцрвеникавите и најжолтеникавите. Наместо тоа вистинската сина боја е примарна боја. Различните нијанси на сина боја, како што се тиркизна или кафена, содржат жолта за да ги направат позелени или црвена за да ги направат повиолетови. Знаејќи како се создаваат вашите бои ќе ви помогне подобро да ги изберете нијансите и додатоците што ќе ги комбинирате или надополнувате.
 • Користете бела или боја на слонова коска како резервна копија или боја на позадина. И двете се бои кои проширете ги просторите и тие можат да го подигнат таванот или да ги покриваат прозорците, без да трошат пари, така што тие се исто така достапни опции за речиси секој декор што ќе го купите. Кристалите исто така се сметаат за бели, имајте го тоа на ум.
 • Изберете големи и мали украсни елементи, земајќи ја предвид бојата на ѕидовите и подот, постепено, кон завесите и софите или други големи парчиња мебел. Тоа е вежба: прво ставете ги големите и текстурираните, а потоа додадете ги малите.
 • Изберете да ги нагласите додатоците или украсните парчиња. На пример, Браун нуди топлина во парчињата од керамика, во камења или морски школки или во добро полиран бакар. Можете да обоите камења во сина чинија или да поставите светло сини перничиња на кафена софа.
 • Можете изберете трета боја да ги дадете овие посебни акценти, секогаш враќајќи се на тркалото за боја. На пример, допирот на жолта, или портокалова, или темно зелена или темно црвена се многу, многу добри.

Сумирајќи некои други прашања: Како што ќе видите, можете додајте ја кафената боја со дрвен мебел, или и со текстил во овој тон. Сината боја има многу нијанси, од тиркизна до најтемна тегет, а ние можеме бојадиса мебел и ѕидови или додајте го во едноставниот текстил, како што се перничињата и фотелјите. Овие салони ќе ви покажат колку добро се комбинираат овие две нијанси.

Ако сакате сè да има а многу медитерански изглед, можете да додадете многу бела боја до простори. Допирите на сина и кафена боја во текстилот се повеќе од доволни за да внесат живот во секој агол од собата. Имате материјали како рафија кои се многу природни и во топли тонови за комбинирање со тие блуз.

дневна соба во сина и кафена хипи стил

Софа во чоколадно кафени тонови е совршен микс за силни сини ѕидови. Овие два тона ќе се издвојуваат еден од друг, а можете да додадете и повеќе сини и сиви тонови во текстилот. Тоа е одлична комбинација за есенска или зимска соба. Иако силните ѕидови можат да бидат ризична идеја, последниот допир е оригинален, а длабоката чоколадна кафена боја повеќе се истакнува со овие комплементарни бои.

Во овие простории гледаме помека верзија, со многу бело за да даде светлина. Плетен мебел дава природен и многу топол допир, а едноставниот текстил во сина боја и со принтови дава најсвеж шмек на декорацијата. Ваквите соби се совршени за пролет или лето.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.