Тајни врати: идеи за да ги камуфлирате

Тајните врати се одлични за домот

Ги видовме во кино; тајните врати Тие успеаја да сокријат простории во кои се извршени злосторства или организирани големи планови. Библиотеката историски била омилено место за нивно лоцирање, но би било апсурдно да се мисли дека само во оваа просторија и преку библиотека можеме да скриеме врата. Постојат многу други простории во кои можеме да поставиме тајни врати и многу други можности да ги сокриеме.

Денес, тајните врати почесто кријат остава, канцеларии, бањи и соблекувални; секундарни простории или оние до кои се пристапува преку главна просторија како што се кујна, дневна или спална соба. Тие користат обложени идови, шкафове и други трикови за да останете скриени или полускриени. Дали сакате да ги познавате? На Декоора ви ги покажуваме.

Вратите често „влегуваат на пат“. Кога ќе се сретнат среде wallид, естетски го скрши неговиот дизајн на два дела. Можеме да избереме да го почитуваме неговиот простор или, како во примерите што ви ги прикажавме денес, да го вметнеме во дизајнот за да остане. Како? Користење на еден од многуте предлози што ни ги нуди пазарот. Оној што најдобро одговара на нашите вкусови и го почитува нашиот буџет.

Важно е да се избере бојата на тајните врати

Користете ист материјал или боја како идот

На облицован wallид навистина е лесно да се камуфлира вратата. Употребата на истиот материјал ќе ги скрие нејзините граници. Дрвото што ги покрива wallsидовите на современата трпезарија на втората слика е јасен пример за тоа што можеме да постигнеме со обложување на униформа.

Завршница што можете да ја постигнете и преку бојата. Па сликање wallид и врата со иста боја, добро создавање мотиви кои ги замаглуваат границите помеѓу вратата и wallидот, сегашен тренд во современите простори. И во двата случаи, не заборавајте да сликате и хардвер и копчиња! Само тогаш ќе можете да го залажувате окото.

Играјте со лајсни

Ако сте одбрале да користите иста боја на wallsидови и врати, лајсни може да ви помогнат да го зајакнете тој хроматски континуитет преку хоризонтални линии и / или повторувачки обрасци. Покрај тоа, и за разлика од претходно споменатите опции на минималистички стил, лајсни ќе донесат класичен и елегантен стил во вашата спална соба или дневна соба. Одлична опција за разгледување, иако нешто повеќе макотрпна.

Тајните врати се неопходен елемент во домот

Дали сакате да пресоздадете нешто слично во вашиот дом? Изберете го wallидот што сакате да го истакнете и фини лајсни од дрво. Направете план, дизајн и пренесете го со молив на wallидот. Потоа исечете ги сите ребра во големина и лепете ги на theидот. Откако ќе се исуши, ќе има само насликајте го целиот wallид во иста боја, вклучително и вратата. Целта е лајсни да го направат wallидот попривлечен и оние што влегуваат во собата да ги насочат погледите кон него. Сепак, не е препорачливо да го запрете погледот кон овие, па затоа нашата препорака е да ги обоите во иста боја за да не се истакнуваат особено.

Позадина на wallидот

Образената позадина може да послужи и како алатка за камуфлирање на тајните врати. Погледнете ги спалните соби на сликата; позадината е квадратна на таков начин дека битие затворената врата, резултат скоро незабележливо. Можете да користите панели со обложување на wallидови што одговараат на ширината на вратата за да создадете една или повеќе тајни врати што водат кон бањата и соблекувалната.

Вратите можат да бидат скриени со позадина

Дали имате соблекувални во собата? Дали сакате да тапетите само половина wallsид? Не заборавајте да ги реплицирате истите детали што ги имате на wallидот на вратата. Вклучува первази, еднакви на оние во собата во долниот дел од вратата во првиот случај и користете ја истата боја и давајте континуитет на облиците, доколку ги има, во втората.

Камуфлирајте ги на wallидот на плакарот

на wallsидови со плакари од подот до таванот Тие исто така можат да ни помогнат да скриеме врата. Овој вид на работа обично се наоѓа на простори каде складирањето е од суштинско значење. Ова е случај во кујната и во пасажите како ходници. Во нив можеме да создадеме тајни врати со пристап до оставата, чајната кујна или мал тоалет.

Поврзана статија:
Идеи за искористување и украсување на ходниците

Изберете ги тајните врати за вашите плакари

Во овој тип wallид со ормани, криењето на врата е многу едноставно, бидејќи ова нема да биде единствениот елемент што го крши континуитетот. За да постигнете совршена маскирна, сепак, треба да обрнете внимание не само дека финишот е ист, туку и на тоа дека рачките и копчињата ја задржуваат истата естетика.

Осмели се со врати со двојна функција

Се враќаме на почетокот, на оние библиотеки што се отворија давајќи место во тајна просторија. Бидејќи библиотека е сè уште одличен начин да се камуфлира вратата. Кој ќе размисли во денешно време дека зад оваа библиотека во салата каде ги чувате омилените томови, има нешто друго?

Не само што е забавна идеја, туку е и практична. Ако не знаете каде да ставите мала библиотека во вашата соба, ова може да биде добра идеја. Се разбира, ќе мора да имате предвид дека вратата сега ќе мора да носи поголема тежина, па можеби е потребно да се сменат рамките и хардверот.

Тајните врати може да се сокријат со полици за книги

Дали ви се допаѓа идејата за тајни врати? Доколку сте ги анализирале сите можности со нас, тоа ќе го сфатите постојат активности кои ќе ви помогнат, изберете, опцијата што ја избравте, така што вашата тајна врата е реална:

 1. Откажете се од рамките на вратата за да се постигнат континуирани површини.
 2. Изберете дискретни стрелци или од ист материјал и боја како и самата врата.
 3. Повторувајте ги деталите на идот како што се плинтуси и лајсни на вратата за да не привлече внимание кон неа.

Дали ви пречи што вратите ја кршат естетиката на просторијата? Или, само гледате во овие идеи оригинален начин за трансформација на стилот на вашиот дом?


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

2 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Да dijo

  Еј.
  Би сакал да ми дадете повеќе идеи за камуфлажни врати, кои не се работи многу тешко да се најдат или направат, идеи особено за дневна соба, бидејќи мојата куќа ги има погрешно лоцирани речиси сите врати и не знам што да направам со нив, но тоа е за изнајмување и би сакал имагинативни, но лесни работи!
  Ви благодарам многу.

 2.   Хуан Антонио dijo

  Здраво добро попладне.
  Имам и прашање за мојата состојба. Мојата кујна има 2 влеза. Едниот до влезот на куќата, а другиот дава пристап до дневната соба. Оваа последна врата е малку вознемирувачка (иако обично се користи за правење природен нацрт и отстранување на чад при готвење во внатрешен двор) бидејќи има прилично привлечно катче за подобра употреба. Би сакал, како Јеси, да имам идеи да ги камуфлирам погрешно поставените врати во дневната соба со кујна, наместо да се одлучам да го откажам споменатиот пристап. Ви благодарам.