Идеи за украсување тераси на поткровје

Декорација на тавански тераси

Да се ​​има тераса е луксуз, но а тераса на таванот буди завист. И дали овие тераси се генерално големи и уживаат голема приватност. Дали сте доволно среќни да можете да уживате во еден? Тогаш можеби ќе ве интересираат овие идеи за украсување тераси на поткровје кои ги споделуваме со вас денес.

Терасите стануваат а доградба на нашата куќа обезбедувајќи ни дополнителен простор да одмориме, да ги поканите семејството и пријателите да јадат или да одгледуваме градина. Доколку вметнете и капак, можете да ги искористите од пролет до следната зима. Искористете го тоа!

Дефинирајте различни зони и поврзете ги со внатрешноста

Разберете го просторот на вашата тераса како целина и верувајте во него различни зони поврзани заедно. Не го поставувајте целиот мебел на исто место ако терасата е голема, диверзифицирајте ги просторите за да постигнете поуредена тераса со агли кои можете да ги искористите во различни периоди.

Создадете диференцирани зони

Направете две зони, еден да се опушти и еден да јаде. Дистрибуирајте ги внимавајќи на излезите што ги имате од куќата. Поставете простор за седење до вратите што ја поврзуваат дневната соба со терасата за да се опуштите. А до кујната трпезариска маса на отворено за да ви биде удобно да влегувате и излегувате со храната.

Дали димензиите овозможуваат да се создаде а трпезарија со надворешна кујна? Ако ја искористите терасата во текот на летото, не размислувајте за тоа! Потребни се само неколку парчиња мебел, вградена скара и работна површина со мијалник за да се создаде катче кое ќе ви го олесни животот во лето.

Дали терасата е премала и немате простор за се? Потоа ќе мора да дадете приоритет Додека ги означуваа клучевите за украсување мали тераси кои неодамна ги споделивме со вас, се сеќавате ли на нив?

Играјте си со тротоарите

Создадете падини и правете промени во материјалот Искористувањето на овие предности е одлична стратегија во големите тераси за да се направи просторот подинамичен и поатрактивен. Сепак, ние разбираме дека првото не е секогаш практично или препорачливо, или затоа што терасата не е многу голема, затоа што немаме голем буџет или затоа што во куќата што сакаме да ја имаме живеат деца или луѓе со потешкотии во движењето. уживајте независно.од овој простор.

Подни на тераса

Инвестирањето во добар тротоар, од друга страна, е секогаш одличен избор. Изберете оној кој е отпорен и на температурни промени и на лоши временски услови со минимално одржување. Забележете исто така нека не се лизга за да се избегнат несреќи.

Керамички подови Тие се едни од најдобрите материјали за поплочување на тераси, но не и единствени. Ако сакате да го знаете добрите и лошите страни на секој материјал Ве покануваме да прочитате напис што го објавивме сега пред една година. Земете една или две и комбинирајте ги со вештачка трева за да внесете леснотија и свежина во овој надворешен простор.

Обезбедува сенка

Терасите на таваните уживаат многу часови на директна сончева светлина, така што ќе морате планираат создавање на зони во сенка. Покриената површина ќе ви овозможи многу попријатна средина во лето за одмор или јадење. Перголата е една од најдобрите алтернативи за ова, особено алуминиумските поради нивната отпорност, но можете да се обложите и на поевтини решенија како што се тенди и едрилици.

Обезбедува сенка на терасата

Проширете ги ставовите

Доколку уживате во пријатниот поглед на вашата тераса, не блокирајте ги! Ако немате други блокови куќи во близина или мора да се грижите за вашата приватност, искористете ги погледите со инсталирање сигурносни стаклени огради.  Поставете го просторот за одмор свртен кон надвор за да не пропуштите ништо.

Изберете мебел со ниско одржување

Ако планирате да создадете две или дури три области на терасата, неопходно е да изберете квалитетен мебел. А мебел дизајниран за елементите што го намалува неговото одржување и не те тера да го собираш во зима. Мебел од челик, синтетички влакна и технолошки ткаенини за надворешна употреба со безбеден облог, иако ако сакате да создадете покриена површина, можете да изберете и мебел од тиково дрво, бамбус или природни влакна.

Мебел за тераси

Модуларни софи Тие се одлична алтернатива за украсување на овој тип на простор, бидејќи можете да си играте со модулите за да им дадете различни намени. Ако имате многу гости, можете да ги користите сите како пуфови, но ако сакате да се опуштите, можете да компонирате со модулите за фотелји со шезлон или шезлонги.

Зарем не сакате да морате да најдете место за складирање на сите ваши перничиња во зима? Обложувајте се на клупи или софи во просторот за одмор со складирање. А ако одлучите да се обложите на мебел кој не е подготвен за елементите, одберете го на виткање за да ви биде лесно да го соберете во позаштитено ќоше од терасата и да го покриете. Секогаш постојат опции за декорација на овие тераси на тавани.

Украсете со растенија

Ако сакате да стекнете приватност, ставете големи саксии со високи растенија веднаш до оградите. Не правете го тоа на линеарен начин, правете групи на растенија со различни големини овде-онде за да го обликуваат просторот на поприроден начин. Посетете зелени растенија со ниско одржување за да создадете мала оаза и мали саксии со цвеќиња во дневната или трпезаријата за да додадете боја.

Дали ви се допаѓаат нашите идеи за украсување тераси на поткровје?

 


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

бул (точно)