Како да насликате модерни дневни соби: добро изберете ги боите

Како да насликате модерни дневни соби

Во Decoora долго разговаравме за бојата и важната улога што ја игра во украсувањето на нашите домови. Мора да посветиме посебно внимание на боите што ги избираме насликајте ги салите бидејќи во нив поминуваме многу време. Затоа денес откривме дека е важно да споделиме со вас како да сликате модерни дневни соби.

Дневната соба е обично просторијата со најголеми димензии на куќата. Но, дури и кога е мала, бојата избрана за бојадисување на просторијата ќе има одлична влијание и влијание врз вашиот целокупен карактер. Ако не сакате да направите грешка, обрнете внимание на нашите совети; совет и за најконзервативните и за најхрабрите.

Боја покрај тоа што придонесува за подобри специфичен декоративен стил во дневната соба, тоа ќе влијае на атмосферата на собата. Значи, првото нешто што треба да се запрашате е како сакате да ја користите просторијата и како можете да ја искористите бојата во ваша корист. Дали сакате тоа да биде познат и опуштен простор? Сакате да создадете креативен простор? Дали претпочитате модерен и софистициран стил? Одговорите на овие прашања во голема мера ќе ја одредат бојата што преовладува.

топли бели ѕидови

Белата е а светла боја што ни овозможува да си играме со различни бои и да усвоиме различни украсни стилови без да се ограничуваме. Ноктите бели ѕидови Тие се комбинираат со секаков тип на под и му даваат сета важност на мебелот, па секогаш се одлична алтернатива.

Обојте ја дневната соба во топла бела боја

Чистото бело е најпопуларниот избор во последните години. Светла боја која е особено добра за друштво на дрво, природни влакна и растенија, со цел да се постигнат топли и пријатни простори. Во моментов, сепак, оваа чиста бела боја го отстапува местото на целосно белото.. Бело со поголема топлина што совршено се вклопува во опуштени и едноставно уредени средини.

Ова е идеална боја, затоа, за создавање опуштена и семејна атмосфера. Да функционира како позадина во просторите во кои мебелот е одговорен да го обезбеди тој модерен допир што го бараме, секогаш преку меки, но добро дефинирани линии.

Сиви идови

Сивата боја е пар екселанс боја да се создаде простори во модерен стил. Има многу на кои им е јасно дека ќе се обложат на таа боја за да си ја обојат дневната соба. Сепак, откако ќе ја изберете вашата боја, изборот од многуте нијанси на сива може да биде огромно.

Општо земено, светлите нијанси се најпогодни за осветлување на мали простори. Овие тонови, исто така, придонесуваат за давање на важност и на мебелот и на уметничките дела што може да ги имате во дневната соба. Белиот тросед ќе ја истакне сивата боја на ѕидовите и во исто време ќе обезбеди модерна и елегантна атмосфера, додека онаа во пастелни бои ќе обезбеди попозната и поопуштена атмосфера.

Сива, основната боја за боење модерни дневни соби

Како што веќе споменавме, сивата боја може да добие многу нијанси, а иако потемните нијанси не се толку популарни, ве покануваме да ги погледнете. Сликањето модерни дневни соби во темни тонови е ризичен избор, но ризикот има своја награда. Вака уредените соби се импресивни, под услов да имаат соодветни димензии и добро природно осветлување.

Средни и темни нијанси на сиви ѕидови

И кај некои и кај други, ако единствениот страв од обложување на сивото е дека овие простори можеби се ладни, треба само да се погрижиме да ги придружиме овие бои со други што ја зголемуваат температурата. и ете каде материјали како дрво и кожа Тие стануваат големи сојузници.

Некои дрвени подови и сиви ѕидови со лајсни тие стануваат совршен тандем за создавање елегантни и софистицирани простори. Додадете мал мебел во потемни шуми и голем сив килим на некои светли софи и ќе постигнете простор од десет.

Контрасти во црно

Црното, како и белото, станува совршено платно за воведување други бои и играње со декорацијата. Но, внимавајте! Она што априори би можело да биде атрактивна алтернатива може да го уништи просторот. Затоа во Decoora ве охрабруваме да залог на црно во умерени количини.

Контрасти во црно

Меѓу нашите предлози како да се обојат модерни дневни соби, црната не би можела да изостане. Сепак, само креирајте мали ѕидови или контрастни детали во нашите салони да ја направиме оваа боја протагонист на нив. Сликањето на каминот, ѕидот што го потпира главното парче мебел или дното на вградената полица се одлични ресурси.

Нијанси во впечатливи топли тонови

Yellowолтата и портокаловата боја се топли и витални бои дека ретко избираме да насликаме дневна соба. Сепак, веруваме дека тие се фантастична алтернатива за создавање забавни и креативни простори. Простори кои не остануваат незабележани поради нивната оригиналност. Прашањето е: Како да го направиме тоа?

Нијанси во впечатливи бои за бојадисување на модерни дневни соби

Сликањето на сите ѕидови во овие бои би било огромно. Насликајте еден ѕид или истакнете одредено парче мебел преку геометриски обрасциОд друга страна, тоа е подеднакво впечатливо, но многу поефективно визуелно. Дури и мал елемент како внатрешноста на рамката на вратата може да трансформира цел простор во овие бои.

И жолтата и портокаловата многу добро се комбинираат во овој тип на простор со бели ѕидови и мебел и текстил во сиви тонови, така што нема да ви биде тешко да декорирате соби кои може да имаат, покрај социјална или цел за одмор, уште една покреативна.

Ова се само дел од предлозите кои одговараат на вашето прашање како да обоите модерни дневни соби. Дали ви се допаѓаат?


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

бул (точно)