Како да осветлите мали простори

осветлуваат мали простори

Ако вашата куќа не е премногу голема и имате мали простори, осветлувањето е клучно за да изгледа куќата многу постара. Како и со избраната декорација, правилното осветлување ќе ви помогне да создадете поголеми и посветли простори низ целата куќа. Не губете детали за овие совети и идеи за осветлување на малите простори на вашиот дом.

Никогаш не заборавајте дека лошото осветлување (премалку или слабо распоредено) може да направи просторијата да изгледа уште помала и помрачна. Не е пожелно, се разбира. Доколку просторот во нашата дневна или спална соба е ограничен и бараме нови начини да го подобриме нејзиниот изглед, едно од најефикасните решенија е да го подобриме осветлувањето.

Пред да започнете со уредување на куќата, од суштинско значење е да знаете колку светлина добива однадвор. Од тука ќе треба да ги избереме боите и мебелот, комбинациите кои придонесуваат за подобрување на светлината и, се разбира, дека во исто време прават да се чувствуваме добро. На крајот на краиштата, тоа секогаш мора да биде крајната цел на секаков вид декорација.

Колку е помал просторот на располагање, толку е поголем предизвикот. Но, сè може да се промени со некои брилијантни идеи. Пред да ја осветлиме просторијата, мора да најдеме внатрешно осветлување (во нашата глава). Откако ќе се направи ова, останува само да се најде најсоодветното решение во секој случај. Крајната цел треба да биде да внесеме нова светлина во нашите домови користејќи креативни идеи. Ќе го ставиме нашето зрно песок од нашиот блог.

Добијте повеќе природна светлина

покривни прозорци

Како што е познато, секогаш се претпочита природна светлина отколку вештачка. Значи, ако постои и најмала можност да го внесете во нашите домови, не двоумете се да го сторите тоа.

Не е секогаш можно да се постигне ова, но во многу куќи и соби постои опција за зголемете ги прозорците и на тој начин добивате најголема количина на природна светлина однадвор. Повеќе природна светлина автоматски ќе се претвори во чувство на повеќе простор. Во некои простории можете да изберете да го замените ѕидот каде што е прозорецот со стаклен ѕид или куќиште. Тоа е скапо, но резултатот е спектакуларен.

Во оние простории (сите имаме по една дома) кои се особено темни, затворени меѓу четири ѕида или добро лоцирани во засенчени области, градителите често користат практични идеи како на пр. куполи и светларници (и фиксни и подвижни). Можеме да ги видиме во бањи кои бараат природна светлина, но каде што не е погодно да се инсталираат прозорци кои ја намалуваат приватноста. Тие се исто така вообичаени во таваните и слични простории. Дури и во нормални дневни соби тие се оптимално решение, како на примерот на сликата погоре, со тројни покривни прозорци.

Истото се случува со подруми, секогаш без прозорци, но кои можат да бидат опремени со минимална количина на природна светлина со помош на ниски отвори (лоцирани во близина на таванот и наведнати кон надвор) и прозорци. Очигледно, правењето на овие модификации ќе зависи од обликот и структурата на секоја куќа, како и од нејзината локација.

бои кои осветлуваат

бела соба

Во случај нашиот буџет да не е преголем, најпрактичната и најефективната опција е обложувајте се на вистинските бои за уредување на домот. Во оваа категорија мора да ја вклучиме бојата на ѕидовите, подот и таванот, како и онаа на завесите и мебелот, како и останатите украсни елементи од куќата. Сè влијае.

Ова е решението кое бара повеќе Имагинација и креативност, но не мора да биде премногу комплицирано за да се постигнат позитивни резултати ако следиме некои упатства како што се оние споменати подолу:

 • Ти се обложувам неутрални и светли тонови, кои секогаш придонесуваат да го пренесеме тоа чувство на просторност што го бараме: бели ѕидови, светли подови итн.
 • Изберете проѕирни завеси и фини ткаенини кои овозможуваат минување на надворешната светлина низ прозорецот.
 • Избегнувајте мебел што е премногу темен и гломазен. Без кабинети од темно дрво, претерано големи фиоки итн.
 • Свртете се на огледала, но без злоупотреба. Понекогаш е доволно да се покрие колона во просторијата или фрагмент од ѕид, играјќи си со неговите рефлексии. За овој ефект ќе придонесат и кристалите и сјајните површини.
 • Не преоптоварувајте ја просторијата со премногу мебел и предмети. Во оваа потрага по чувство на поголем простор, на минимализмот Тој е еден од вашите големи сојузници. Еден совет: следете ги правилата што го регулираат нордиски стил. Совршено е за овие случаи.

системи за вештачко осветлување

лесни полици

Иако декорацијата може многу да помогне, нема да ни користи ништо ако не ја комбинираме интелигентно со вид на вештачко осветлување кое одговара на декорацијата на куќата. Овде, исто така, се работи за да се биде паметен: не мора да ставате моќен рефлектор на таванот, само користете ги најсоодветните ресурси за да ги осветлите малите простори. Еве неколку идеи кои можат да ни помогнат:

светла зад мебелот

Идеја која е позната и како „пловечки мебел“. Во основа, се состои од малку одвојување на некои мебел од ѕидот и поставување на мали светилки или светлосни точки во овој простор. Тоа индиректно осветлување е елегантно, но помага и да се зголеми чувството за простор. Ова функционира многу добро, на пример, зад сликите или на полиците на полиците (како што се гледа на сликата погоре).

скали на ѕидовите

Заменете ги подните или столни ламби со Wallидни сканови ќе ни помогне да заштедиме простор додека ги додаваме тие совршени нагласувања токму онаму каде што ни се потребни: да осветлиме темен агол, да врамиме прекрасно уметничко дело итн.

Паметна дистрибуција

Многупати не се потребни многу светилки или светлосни точки. Доволно е што се малку, но добро распоредени. Некои примери: можете да изберете да поставите централна светилка на таванот во дневната соба, а потоа некои фокусни точки во други области од куќата што помагаат да се постигне совршено осветлување за остатокот од домот. Друга добра опција кога осветлувате одреден простор е да користите повремена подна или столна ламба.

Заклучок

Дали имате мала и темна спална соба или дневна соба и не знаете како да ја направите светла? Рецептот е едноставен: пополнете го со светлина Играјте си со боите на декорацијата, барајте имагинативни решенија и инспирирајте се од оние кои најмногу знаат. Се надеваме дека ресурсите што ги разгледавме во оваа статија можат да ви помогнат во оваа пријатна задача и дека ќе можете да го извлечете максимумот од собите во вашиот дом.

Слики - Форбс


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.