Како да поставите ламинатен под помеѓу собите

Ламинат

Подови од ламинат Тие се одлична опција за трансформирање на сегашните домови. Тие исто така можат да се постават во сите простории, со што се обезбедува униформност на целината и помага собите да изгледаат попространи. Но, како да се стави ламинат помеѓу собите?

Предностите на обложување на ламинат се многу, но една од најважните е нејзината лесна инсталација. За да ги монтирате, не е неопходно да се отстрани стариот под ако е рамномерен и доволно е да ги поставите таблите со „клик“. Изгледа едноставно и е како што ќе имате време да откриете во оваа статија.

Истиот кат низ целата куќа

Долги години, вообичаеното нешто во домовите е да се поставуваат различни подови во кујната и бањите, соби за кои се потребни подови кои се поотпорни на влажност од дрвото што вообичаено се избирало во остатокот од куќата. Денес, сепак, и ламинатни подови и винилни подови отпорни на влага се направени инсталирајте го истиот кат низ целата куќа бидат функционални.

Униформни подови

Но, не само што е функционален, туку е и атрактивна алтернатива од естетски аспект. Особено, во мали куќи во кои квадратите не остануваат и се одлучува да се отворат простори, бидејќи истиот кат придонесува за нивно проширување. Но, дали ова е единствената причина за нивно обединување? Воопшто не!

 • Поставувањето на истиот кат ја обединува дизајнерската шема на куќата. Особено атрактивна карактеристика во оние домови во кои дневната соба и кујната или спалната соба и бањата делат простор, бидејќи придонесуваат за хармонија од нив.
 • Со давање униформност на подот и неформирање на промени во скалите на вратите, дополнително, собите изгледаат попространи.
 • Опасностите од патувањето исчезнуваат кои би можеле да потекнуваат од промените на нивоата произлезени од промените на тротоарите.
 • Добивме многу повеќе атмосфера модерен и минималистички.

Предности на ламинат?

Надолго зборувавме за предностите на ламинатот, подот кој се произведува во слоеви врз основа на плоча со влакна со висока густина залепена и набиена на непропустлив начин, ако не се повторуваме. Ги разгледуваме само најважните, а доколку сте заинтересирани можете да прочитате повеќе предности и недостатоци во нашата претходна статија.

Ламинат

 • Носете заштита: Неговата повеќеслојна завршница обезбедува ниво на отпорност на абење што ги надминува нормалните барања на комерцијалните средини.
 • Хипоалергично и антибактериско: На бактериите им треба храна и влага за да се развијат, а херметички затворената, лесна за чистење површина од квалитетен ламинат го спречува тоа. Ова обезбедува високо ниво на хигиена природно, без хемиски антисептици. Затоа, тие се интересна алтернатива за оние кои имаат домашни миленици.
 • Леснотија на чистење: Херметички запечатената површина спречува таложење на нечистотија, а горниот слој смола го олеснува чистењето. Правосмукалка и џогер се доволни за секојдневно одржување. И периодично џогер со малку вода и не-абразивни производи.
 • Лесна инсталација: Инсталирањето се врши брзо и лесно со прицврстување на штиците на своето место. За да ги инсталирате, исто така не е неопходно да се отстрани стариот тротоар; Може да се монтира на цемент, гранит, винил, дрво итн. под услов да е сува и рамна.
 • Широк спектар на карактеристики и квалитети. Има доволно сорти за да се каже дека е приспособлив. Можеме да ги најдеме со различна отпорност на површината за да ја прилагодиме за употреба, со поголема или помала отпорност на влажност во зависност од дестинацијата на инсталацијата, во различни големини на летви итн.

Како да поставите ламинат?

Ламинатот може да се постави врз другиот под, но ќе треба да се уверите дека површината е рамномерно и хомогено. Главниот недостаток на овој тип на подови е неговата слабост во зглобовите и клучно е да се постигне хомогена површина за да не се отвораат или лачат и не го изложуваат внатрешниот материјал кој е помалку отпорен. Дали површината не е рамна? Поправете ги точните нерамнини со малтер и намачкајте со самонивелирачка паста доколку се посложени.

Вие израмнувате подови

Исто така, излегува од суштинско значење е површината да биде сува; Доколку има влага, пожелно е прво да се реши изворот на истата. Не сакате да ставите нов под врз друг во лоша состојба што ќе го оштети првиот во блиска иднина, нели?

клик систем

Откако ќе се подготви површината, следното прашање е како да се постави ламинат. Ламинатни подни плочи се многу тенки, дебели помеѓу 7 и 12 mm и неговата инсталација лебди, генерално, со систем за „кликнување“. Овој клик за кој зборуваме може да биде:

 • Аголен клик: летвите се спојуваат со подигање на парчето под агол од 45° и вградување на јазикот во жлебот. Откако ќе го поставите, мора да го спуштите парчето додека не го слушнете кликнувањето.
 • лесен клик: летвите се потпираат на земја, без да ги креваат парчињата. Откако јазикот ќе се вметне во отворот, само треба да го турнете парчето за да го споите со следниот.

Ламинатниот под со лесен клик заштедува време и труд за инсталација. За да ги инсталирате ќе треба само се прошири ролна изолација низ просторијата, оставајќи ја да штрчи околу 10 cm од основата на ѕидовите и поставете клинови до ѕидовите, за да ги решите можните дилатации.

Поставете ламинатен под

Откако ќе завршите, започнете со поставување на првата табла на едниот крај од просторијата со јазикот до ѕидот. Завршете ја првата линија на другата страна од просторијата прицврстувајќи некои парчиња на други покрај страничниот склоп и потоа започнете со следниот ред. Претставете ги сите летви на подот, поставете ги страничните страни и турнете ги со јазичињата кон отворите од претходниот ред додека не го слушнете кликнувањето.

Така, ќе мора да ги завршите потребните редови за да ја завршите просторијата, пополнување на празнините до ѕидот со помали даски кои ќе треба да ги пресечете во големина со рачна пила или сложувалка.

Сега кога знаете како да поставите ламинат, дали би се осмелиле сами да го направите тоа?


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

бул (точно)