Клучеви за конфигурирање на ентериерите на вградените гардероби

Вардров

Вградените гардероби ни дозволуваат максимално искористете го просторот. Со интегрирање како што се интегрирани во одреден простор, тие овозможуваат оптимална организација на истиот. Сепак, постојат многу размислувања што мора да ги земеме предвид ако сакаме дизајнот да биде и атрактивен и функционален.

Изборот на вратите ќе биде клучен за постигнување одредена естетика, но тоа ќе биде внатрешна конфигурација на кабинетот што ќе ја одреди неговата практичност. Дистрибуирајте ги ентериерите на вградените гардероби размислувајќи за нашите потреби ќе биде клучот за нарачка. Сместувањето на целата наша облека и способноста да се земе и остави секоја облека и додаток на агилен начин треба да биде нашата цел.

Како да се организира внатрешноста на плакарот

Вградена гардероба е организирано во вертикални делови или тела. Во никој случај овие тела не смеат да надминуваат еден метар во ширина, бидејќи, покрај попречувањето на оптималната организација на алиштата, повисоката мерка може да предизвика виткање на решетките или полиците со тежината.

Важни мерки за дистрибуција на ентериерите на вградените гардероби

При конфигурирање на ентериерите на внатрешните кабинети, исто така, ќе треба да ги земеме предвид,  различни ставки за нарачка. И, во зависност од тоа каков вид облека и додатоци сакате да чувате во плакарот, ќе треба да вклучите повеќе или помалку решетки за да висат облека, полици или фиоки. Три од најчестите елементи во плакарот, но не и единствените што можете да ги вклучите.

Елемент на ред за ентериери на вградени гардероби

Дистрибуирајте ги ентериерите на вградените гардероби на оптимален начин е комплицирано ако претходно не се анализира што сакаме да складираме во нив. Можеме да го направиме тоа само ако сме свесни колку облека имаме, каков тип и како сакаме да ја чуваме ако виси или е превиткана. Затоа, отворете го плакарот, земете тетратка и запишете белешки! да може да избере соодветни елементи за нарачка.

 • Барови да висат облека. Вообичаено е да се распределат два места за виси облека: прва, повисока, за фустани и долга надворешна облека; и друго, пократко што овозможува користење на просторот веднаш под или погоре за друг предмет од нарачка, за кошули, панталони и јакни.
 • Полици. Во прилог на решетки, сите кабинети имаат полици за поставување преклопена облека како маици или џемпери и додатоци како што се чанти. Идеално, овие полици може да се прилагодат во висина, да се прилагодат на идните промени и да немаат ширина поголема од 30 сантиметри. Полица со поголема длабочина ќе ви овозможи да организирате поголем број на облека, но не сите ќе бидат видливи, ниту пак ќе ви биде толку лесно да одржувате ред, освен ако не се обложувате на полици за отстранување.
 • Фиоки. Затворените фиоки се многу практични за организирање долна облека и додатоци. Со додавање на разделувачи или организатори, исто така, ќе помогнете да не се поместува ништо од своето место кога ја отворате и затворате фиоката, така што с remains останува совршено организирано.
 • Чевлар. Чевлите можете да ги поставите на полици, но ако вашата колекција чевли е важна, идеалот е да додадете а модул за чевли. Малку наклонети и отстранливи полици кои ви овозможуваат не само да ги видите сите чевли, туку и удобно да пристапите до нив, нешто особено важно ако одлучите да ги поставите на дното на вградениот плакар.
 • Горна област / багажникот. Ако вградената гардероба оди од сон до таван, вообичаено е да имате област позната како багажникот на врвот, составена од исто толку прегради колку што има тела. Овие можат да се користат за чување куфери, постелнина или други обемни предмети. Но, тие исто така може да се користат за организирање во корпи - така што е попогодно за вас да пристапите без да натрупате с everything - облека од друга сезона или додатоци како што се чанти.

Различни елементи за облекување на ентериерите на вградените гардероби

Дизајн и осветлување

Надвор од распределбата на елементите на редот, ентериерите на вградените гардероби ќе се подобрат со добар дизајн и добро осветлување. Изберете целосно светло дрво за да дадете посвеж допир на гардеробата и потемно ако барате поелегантна и пософистицирана верзија. Можеш и ти играјте со текстури и бои, обложување на ткаенина имитирани меланини или хартии за да го направите ентериерот поимпресивен.

Дизајн и осветлување на кабинетот

Поважно од овие детали за дизајн е добро осветлување што ви овозможува да ја видите целата ваша облека без да ја вклучите светлината во собата. Осветлените шипки се одлична алтернатива за да го осветлите плакарот на едноставен начин. Друго решение е да се инсталираат светлосни точки на сензорот за движење кои, поставени на врвот или на страните на кабинетот, се вклучуваат кога ќе се отвори кабинетот.

Има многу работи што мора да се земат предвид за да се постигне оптимална организација на ентериерот на вградените гардероби, но вреди да се одвои време. Без разлика дали вашите кабинети се празни или ако нивната распределба не е по ваш вкус, инвестирањето е секогаш мудро. Тоа е најдобриот начин за максимизирање на просторот и придонесување за редот на одредена просторија.

 


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.