7 кујни на кои има остров со вклучена трпезарија

Остров со трпезарија

La кујна на нашиот дом секогаш треба да биде особено практично место. И, тоа е дека на ова место треба да правиме храна за секого, така што не само што треба да имаме добар простор за движење, туку и мебел што е практичен, а понекогаш дури и мултифункционален.

Овие кујни имаат островска зона, што обично се става во најпространи и отворени кујни, да дајте повеќе работа и простор за складирање. Но, тоа е исто така дека тие се кујни каде што можете да јадете, бидејќи тие имаат трпезарија, па затоа се идеални за големи семејства на кои им требаат практични и функционални простори, како што е оваа област каде што можат да подготват појадок или да јадат брз оброк.

Избор на остров со вградена трпезарија

Да се ​​добие остров за кујната е одлична одлука, бидејќи целосно го менува просторот и неговата функционалност. Затоа, изборот на остров со интегрирана трпезарија може да биде одлична идеја, бидејќи ќе го искористиме максимумот од просторот, но за ова, мора да бидат исполнети одредени услови.

На пример, потребно е кујната да биде доста пространа, бидејќи островот треба да биде во центарот или од едната страна, кон дневната соба. Како и да е, тоа не може да се направи во кујна која е мала или тесна, затоа што мора да имаме добар простор за движење и исто така да инсталираме област за јадење во областа на островот. Меѓутоа, ако обично јадеме во кујната или ако видиме дека во дневната соба нема простор за посебна трпезарија, секогаш можеме да го користиме островот за оваа намена.

Продолжете го островот за да создадете трпезарија

Остров со трпезарија

Ако сакате да го користите вашиот остров како трпезарија, може да биде дека ако е дизајниран само за работа, може да биде претесен за сè. На многу острови, области како што се простории за перење или печки, исто така се интегрирани, што одзема простор од трпезаријата. Затоа мора да ја издолжите оваа област на островот така што еден дел е наменет само за јадење. Од суштинско значење е од почетокот да го измериме просторот за да добиеме идеја за видот на островот што можеме да го вклучиме и дали може да биде доволно широк за јадење.

Остров со трпезарија со клупи

Остров со клупи

Ова е еден од попрактични решенија има, но и такви кои зафаќаат многу повеќе простор. Тоа е остров каде ја имаме и трпезаријата со клупи. Значи, можеме да ја спасиме трпезаријата, но мора да имаме голем простор во центарот на кујната. Сосема е практично бидејќи нема да мора многу да се движиме за да ја наместиме и собереме масата, а исто така ни дава и поголем простор за складирање. Тоа е невообичаена идеја и едвај гледаме кујни кои имаат ваков вид остров со голема клупа. Тоа е одлично за семејствата да се соберат околу кујната, особено ако имате деца, затоа што ви овозможува полесно да комуницирате.

Остров со трпезарија и столови

Остров со столови

Во оваа област на островот можеме да имаме и а бар што е продолжение на островот, и тоа ќе ни служи за појадок и други брзи оброци. Очигледно, не е како да имаме трпезарија со голема маса за целото семејство, но ни служи за специфични моменти. Овој вид идеја Совршено е ако семејството не е многу големо или ако сакаме да ја користиме трпезаријата само во ретки прилики. Многу попрактично е да имате ваков простор за брз појадок или да земате закуски. Така, не мора да подготвуваме маса секогаш кога сакаме да имаме нешто, но го имаме овој простор. На овие острови тие додадоа прекрасни столици, иако во зависност од висината на островот ќе треба да се додадат и повисоки столови.

Остров со столици

Остров со столици

Оваа идеја за остров за јадење е многу практична. Ако не сакате да имате големи столици што зафаќаат многу, имате и најмодерна идеја за столици. Овие столици се најмитски во овој вид остров, а има и многу стилови и дизајни, од класично дрво до друг метал во индустриски или дизајн стил. Постои голема разновидност на столици за островите и е едно од решенијата што најчесто ги гледаме. Овие столици се користат затоа што се високи и практични. Многу од нив се и прилагодливи по висина. Тие едноставно не ја заменуваат трпезаријата затоа што не се толку пријатни за долги оброци, но ја завршуваат својата работа создавајќи простор за јадење или појадок.

Остров со додадена табела

Друга идеја што може да биде совршена ако имате прилично долга кујна е да поставите остров со маса веднаш до него, проширувајќи го островот. Исто така постојат острови кои се шират малку повеќе на едната страна да се создаде тој простор што служи само како табела. Можно е само ако вашата кујна е навистина пространа, тоа е неопходен услов за додавање на островите. Во овој случај ќе имате трпезарија што престојува во кујната и затоа е идеална за кујни што се отворени и гледаат во дневната соба, бидејќи на тој начин сè е на едно место. Со ова не треба да додаваме друга трпезариска маса или друг простор.

Целосно отворени кујни

Остров со проширена зона за јадење

Една од најдобрите идеи ако сакаме да ги додадеме овие острови со трпезарија во нашата кујна е тие да бидат целосно отворени. На отворениот концепт трае многу во денешно време бидејќи ни овозможува да комуницираме многу повеќе со остатокот од семејството, но исто така ни овозможува и подобро искористување на просторот, како што може да се види со овие отворени кујни. Тие можат да доведат директно до дневната соба, но има и такви кои имаат отворена кујна на друга област за јадење што се користи само кога семејството ќе се собере. Ако концептот на вашата кујна не е отворен, можеби ќе треба да користите друга идеја или многу помал остров. Но, оваа идеја за острови со трпезарија често се користи на простори што се отворени за дневната соба.

Изберете го стилот за вашиот остров

Остров со трпезарија

Друга работа што мора да ја земеме предвид не е само функционалноста или просторот, туку и стилот. Островите во сегашните кујни се обично модерни, но има многу интересни идеи. Кога додаваме столови или столици, ова додава одреден стил на островот со едноставни линии, па затоа мора да ги избереме многу внимателно. Имаме многу идеи, како што се столици во нордиски стил, со едноставни форми и светло дрво. Оние во индустриски стил имаат материјали како метал и темни тонови како црна. Но, можете да изберете и гроздобер парчиња во дрво или посовремена столица, со оригинални форми. Тие се многу важен дел што му дава карактер на островот, затоа мора да ги избереме добро.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Коментар, оставете го вашиот

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

  1.   КАРЛОС ВЕЛАРДЕ dijo

    КАДЕ Е ДА ГИ ПОСЕТИТЕ И ДА ГО ВИДЕТЕ МОЈОТ ИСЛА ВЕЧЕРКА МОДЕЛ