Најдобрите видови дрво за бања

дрвена бања

Да се ​​има дрво во просторија од куќата, како што е бањата, ќе бара посебно одржување и Сосема различен од другите видови материјали. Дрвото е многу чувствително на влага, поради што е многу важна специфичната грижа за него. Продолжувањето на животниот век на дрвото во бањата во голема мера ќе зависи од чистењето и доброто одржување што ги извршувате речиси секојдневно.

Што се однесува до грижата за дрвото и неговото одржување во совршена состојба, пред се, треба да знаете за какво дрво се работи и оттука натаму, да дејствувате на овој или оној начин. Во следната статија ви ги прикажуваме најдобрите шуми што можете да ги користите во бањата и најдобриот начин за нивна грижа и одржување.

Видови на дрво за бања

Во огромното мнозинство на случаи, дрвото што се користи во бањата е обично тиково или ариш. Во првиот случај, тоа е тропско и водоотпорно дрво. Ова го прави еден вид дрво кое е совршено за употреба во бањата.

Другиот вид на дрво што обично се користи во бањата е аришот. Тоа е еден вид дрво кое е доста отпорно на вода, толку совршено кога го користите на под или во мијалници во бањата.

И покрај тоа што е прилично водоотпорен, не смееме да заборавиме дека дрвото е многу нежен материјал и важно е да следите низа совети или упатства кога ги одржувате во совршена состојба. Воопшто не е препорачливо дрвото за бања да се подложува на температура повисока од 60 степени, бидејќи може да се оштети. За време на чистењето и одржувањето, пожелно е секогаш да се определувате за употреба на неутрален сапун.

дрвени бањи

Нега и одржување на дрвениот под во бањата

Дрвениот под ќе бара низа грижа за да не го оштети влажноста или водата за капење. Одржувањето и грижата за подот во голема мера ќе зависат од типот на дрво што се користи за него:

  • Во случај дрво кое е обработено со масло, како што е случајот со тиковото дрво, најдобро е да се нанесе средство за чистење кое е соодветно за вакво дрво или користете малку неутрален сапун. Многу е важно да ја отстраните преостанатата вода од површината и дрвото секогаш да биде целосно суво.

дрвен под

  • Во случај на дрво на подот што е обработено со лак, најдобро е да нанесете малку неутрален сапун. Користете влажна крпа и со сапунот можете да ја отстраните целата нечистотија што можеби се насобрала. Следното нешто е добро да се исуши целата површина со чиста крпа. Лакираното дрво изгледа одлично во бањата, но бара голема грижа за да не се оштети. Големиот проблем со лакот е што не е водоотпорна материја, па влажноста може сериозно да го оштети самиот лак. Во случај на набљудување на одредени гребнатини на површината, најдобро е да се избруси целата површина за да остане дрвениот под како нов. Има случаи во кои дрвото го изгубило речиси целиот свој сјај и погодно е повторно да се нанесе малку лак по целата површина.

Мадера

  • Последниот тип на дрво кога станува збор за подот е природен. Природното дрво е најтешко од сите, па затоа грижата е помала отколку во случајот со лакираното дрво и дрвото обработено со масло. Кога чистите и завршувате со можни дамки кои се насобрале со текот на времето, само нанесете малку вода со помош на чиста крпа. Важно е да се исчисти следејќи ја насоката на зрното дрво. Во случај подот да претрпи некоја друга гребнатинка, брусењето на површината е доволно за дрвото да изгледа како ново. Користете шкурка што можете да ја најдете во која било специјализирана продавница и отстранете ги сите гребнатини од површината.

На крајот на краиштата, дрвото е идеален материјал за користење во бањата. Можете да го користите или во тоалети или на под. Единствената лоша работа кај овој тип на материјал е поради фактот што бара многу поголема грижа од другите видови материјали. Важно е избраното дрво да биде колку што е можно водоотпорно за да се избегнат можните дамки од влага и да се одржува во совршена состојба, и покрај одминувањето на времето.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

бул (точно)