Осветлете го огледалото во бањата

Осветлено огледало со традиционални wallидни светла Огледалото е парче клуч во декорацијата на тоалетот: Донесува светлина и елеганција, помага за визуелно зголемување на просторот и може да биде од фундаментално значење кога станува збор за осветли ја бањата на најсоодветен начин. Во зависност од избраната опција, околината може да добие многу разновидни резултати, особено кога немаме точка на природна светлина или прозорец низ кој влегува сонцето.

За да се постигне ефект на осветлување хомогена и избегнувајте сенки Пожелно е да се комбинираат нисконапонски светилки на таванот со други повисоки напонски ламби покрај огледалото, поставени на растојание од 60 до 90 см. Идеално, тие треба да имаат посебни кола за да можат да ја регулираат светлината според моментот, иако главната цел на повеќето е огледалото да ја рефлектира светлината на лицето за да се бричи, да се шминка и сл.

Комбинација на халогени тавански и огледални светла за осветлување на бањата

Најлесно е да поставите халогени вградени во таван од гипс картон или во корнизот на мебелот што оди до wallидот, а некои апликација на предната странаОд флуоресцентни модели што можат да се монтираат на самата структура на огледалото до традиционалните со абажур и сијалица со блескаво светло кои обезбедуваат потопла светлина и го олеснуваат раздвојувањето на областите.

Колекција за бања Jacејкоб Делафон L2 O

Ако бараме а поавангардна алтернатива, колекцијата за бања L2 O од obејкоб Делафон нуди чувствително и прикриено осветлување во огледалото. Светлото се интегрира со помош на две флуоресцентни светилки скриени во предниот панел, а преку системот за отворање што се преклопува, се открива друго внатрешно огледало и полица за предмети за лична употреба, без постојано да се губи чиста јасност.

Осветлени рамки со ретровизори

Земајќи ги за пример огледалата опкружени со сијалички во театарските соблекувални кои спречуваат да се формираат сенки на лицето, постојат овие дизајни каде што е огледалото врамени со зрак континуирана светлина (флуоресцентен или воден систем) со можност за прилагодување на интензитетот и која може да функционира како единствена точка за осветлување во мала бања.

Ниско осветлување произлегува од задниот дел на огледалото

Да се ​​создаде слабо осветлување Сè додека не се користат огледалата, можеме да поставиме халогени, флуоресцентни цевки или кабли што водат, така што потеклото на светлосната точка не се цени и му дава на бањата релаксирана атмосфера (совршена за моментот на бањање). Исто така, ќе се создаде впечаток дека ретровизорите левитираат во воздухот, особено ако theидот е обоен во крем или окер тонови кои го подобруваат „барокниот“ ефект на светлината.

Повеќе информации - Како да се запали бањата

Извори - Светилки, осветлување и вентилатори, Дизајн на куќа градина, Womanена денес, D ДекорацијаДекорација на куќи, Houzz


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Коментар, оставете го вашиот

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

  1.   Убалда Гарсија Фолгеира dijo

    Ми се допаѓа целокупниот дизајн на сите бањи, а огледалата ми се чинат многу добро распоредени.