Отворете полици за организирање на кујната

Отворени полици

Го имаат простор за складирање неопходен во кујната е клучен за уредно одржување. Постојат неколку начини да се создаде простор за складирање и еден од нив, наједноставниот во однос на дизајнот, е да се користат отворени полици. Како и сите, овој начин на организирање на кујната има свои предности и недостатоци.

Значи, Ако размислувате да ја реновирате вашата кујна, ние ќе ви кажеме за сите тие предности или придобивки што ќе ги најдете ако се одлучите за отворени полици. Се разбира, има и некои недостатоци кои треба да ги земете во предвид. Затоа што во светот на декорацијата секогаш мораме да го бараме она што најмногу ни се допаѓа, што е функционално и секако, да го приспособиме на просторот што го имаме на располагање. Да почнеме!

Отворените полици се пофункционални

Отворените полици ни овозможуваат лесен пристап до се што ни е потребно да готвиме и послужете ја масата. Тоа е многу визуелен метод; можеме да доминираме во кујната, дури и кога таа не е наша. Затоа што само со фрлање поглед веќе знаеме каде е се. Со други зборови, не мораме да отвораме плакари во потрага по оние чинии што ги сакаме за ручек или оние чаши што ни се потребни за појадок. Ќе заштедите време на сите тие едноставни гестови, бидејќи тука се работи за да погледнете и да знаете каде е сè. Зарем не изгледа функционално?

Идеи за кујна без кабинети

Тие додаваат рамнотежа и повеќе светлина

Верувале или не, имајќи ги полиците отворени ова прави одличен баланс во декорацијата на нашата кујна. Затоа што можеме да кажеме дека тоа е нешто што се интегрира со декорацијата, што може да се види како поголемо место, поискористено и како такво, со повеќе светлина. Бидејќи покриените плакари предизвикуваат нарушување на таа визуелна рамнотежа. Не велиме дека е контрапродуктивно, но мораме да го земеме предвид кога сакаме едноставна и поприродна декорација. Што се преведува во многу подобредојден резултат, што е она што обично го бараме.

Дрвени полици во кујната

Можете да изберете помеѓу различни типови на полици

Покрај претходните предности на функционалност или повеќе светлина и рамнотежа во декорацијата, не можеме да ја заборавиме оваа друга. Затоа што се работи за обложување на различни завршетоци, доколку сакате отворени полици. На пример, создадете ги од работа Тоа е една од опциите што ги имаме. Сепак, мора да имаме на ум дека тоа е фиксен елемент и дека ќе мора да го вклучиме во нашиот дизајн доколку одлучиме да ја преуредиме кујната во иднина. Тоа е пригоден начин да се постигне цврста и цврста полица, но донекаде не врзува во поглед на декорацијата. Секако, ако сте од оние луѓе кои не сакаат премногу да ги менуваат своите украсни идеи, тогаш тоа е идеално за вас.

Друга опција е да се обложите едноставни полици, без разлика дали се овие дрво, нерѓосувачки челик или стакло; во зависност од стилот на нашата кујна. Можеме невидливо да ги закотвиме на ѕидот, да користиме украсни држачи или да ги висиме од таванот користејќи конструкции или челични кабли. Ги има и на пазарот високи ормани и плакари отворени. Тие обезбедуваат покласичен воздух во кујната доколку се комбинираат со инфериорен мебел со иста боја и завршница. Понеформални се количките од нерѓосувачки челик; интересен предлог за кујни во индустриски стил.

отворени плакари

ќе заштедите повеќе пари

Кога украсувате со ваков тип на полици ќе заштедите повеќе пари. Бидејќи како што споменавме, секогаш можете да изберете различни опции од дрво до нерѓосувачки челик и ако зборуваме за полици, тогаш тие ќе бидат поевтини во споредба со класичниот мебел со врати. Само треба да изберете помеѓу сите опции кои ви стојат на располагање и ќе видите како реформата е поевтина отколку што сте замислиле.

Можете да ги декорирате како што сакате

Вистина е дека вообичаено е да го штедиме она што ни треба секој ден. Но, можете исто така да изберете да ги складирате убавите садови што беа одличен подарок во тоа време и да ги покажете сите оние елементи што навистина сакате да ги покажете. Па тоа за да можете да комбинирате бои и завршетоци, додавајќи многу оригинален допир на декорацијата на самата кујна. Запомнете дека секогаш можете да додадете уште некој детал како мала вазна или некои украсни свеќи.

Дрвени полици во винтиџ стил

Кои се недостатоците на отворените полици во кујната?

Се чини дека сите тие се предности, и тоа не е за помалку. Меѓутоа, бидејќи е отворен организациски систем, бара поголем ред. Отворените полици можат да бидат многу привлечни во кујната, доколку се одржуваат уредни. На полиците можеме да организираме садови, кујнски прибор, тегли со зеленчук и зачини. Ќе треба да земеме во предвид дека ќе бидат на повидок. ЛВо споредба со затворените плакари, отворените полици го имаат тој „недостаток“: тука ништо не се крие!


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.