Плетени светилки во природен стил

Декорација со плетена ламба

El плетен е повторно во мода, а тоа е дека враќањето на сè традиционално со модерен пресврт е нешто што многу често го гледаме во декорацијата. Има малку изуми и многу триумфални враќања.

плетенот историски од него се прават корпи, столчиња и друг прибор за куќата и сè уште го има тој топол и природен допир до ден-денес кој е совршен во многу средини. Затоа, ако сакате да му дадете топлина на просторот, што мислите за користење плетени светилки во природен стил?

плетенот

Плетена ламба

плетенот тоа е природно влакно кои луѓето ги користат со векови. Влакната потекнува од грмушка од семејството на врби која е вткаена во многу прибор. Ткаењето кошници стана уметност, особено низ цела Европа, и иако имаше време кога беше многу распространета уметност денес, таа не е толку популарна.

Но, за среќа, не исчезна и секогаш можеме да купиме плетени работи за украсување на куќата или за употреба. Корпите, мебелот и светилките кои денес не повикуваат се уште се во продажба и одвреме-навреме доживуваат преродба на моден план.

Плетени светилки

Идеи во плетени светилки

La приврзок светилник Многу е привлечен и многу се користи кога сакате на вашите простори да им дадете модерен стил. Висечките светилки се функционални и помагаат да се создадат посебни средини. Можете да се одлучите за плетен, но има и ратан и бамбус, очигледно поскапи опции, но тие се чудесни. Особено, ако сакате да го испечатите точно азиски воздух до вашиот простор

И тоа е дека азиските земји користат многу од овие материјали: природните влакна се одлични, стилски и разноврсни и тие ни помагаат, на едноставен начин, да додадеме текстура и одреден архитектонски интерес на околините. Поскапите верзии, бамбус и ратан, се појавуваат многу во списанијата за украсување и блоговите бидејќи го имаат тој воздух. микс на модерноста и современото кој денес е широко користен.

Но, плетенот е вистинскиот победник. Ако размислиме, тој е речиси бесмртен. Се сеќавам на плетен мебел на баба ми, на пример. Таа имаше, во 80-тите, комплетно плетен комплет за дневна соба, во стилот на она што го гледаме во традиционалните црно-бели ТВ серии. Будалите на Адамс. Еден аванс!

плетени светилки во спалната соба

плетен е поевтин и ни го дава истото рустично чувство, на зен топлина Што бараме. А плетените светилки се добра идеја, ако знаете да ги комбинирате како што навистина заслужуваат. Значи, не е важно дали имате зен или рустикално-колонијален стил или бохо шик, плетенот е прекрасен за обликување топол, релаксирачки, свеж и егзотичен простор. Сите во исто време!

Иако е вистина дека плетените светилки генерално се поврзуваат со топли лета и долги одмори покрај море, овој материјал е навистина многу практичен и одличен за осветлување на вашиот дом во градот: дневната соба, спалната соба, па дури и бањата. ако се осмелуваш. И можете дури и да го користите не само внатре туку и надвор, на патио, тремови и тераси.

на плетени светилки во природен стил се лесно достапни, а некои од нив се плетени од вистински занаетчии користејќи техники кои ги прават исклучително лесни и дозволете сончевите зраци да поминат преку создавање на прекрасни и сложени сенки на ѕидовите. Тие сенки и светла секогаш ќе зависат од дизајнот во плетен ткаат.

Елеганција во плетените светилки

Каде можете да закачите плетени светилки? Практично во секоја просторија, дури и во оние каде што ви треба многу светлина, како кујната. Во овој случај, мислам дека е погодно да ги закачите на масата или во влезниот хол, а не во близина на шпоретите, бидејќи дури и ако имате моќен вентилатор за извлекување, тој несомнено ќе остане импрегниран со маснотии.

Плетените светилки кои висат во дневната соба или во влезниот хол ќе ви дадат а топол, добредојден прием и истото ако ги закачите на масата. Таа топла светлина што се провлекува низ влакната помага да се опушти сè. Сепак, Ратанските светилки треба да се користат во простории каде што ѕидовите и поголемиот дел од мебелот и тапацирот се бели. Ако сакате да додадете боја, плетенот Изгледа одлично со кафени или земјени тонови.

Можете исто така да го комбинирате плетенот во различни текстури, форми, дизајни и големини. Можете, на пример, да купите кружни, триаголни или ѕвонести светилки. Ги има, само треба да ги барате. За волја на вистината, денес кога се користат ќе видите многу дизајни на продажба и ќе видите дека многу добро функционираат во домовите, продавниците, па дури и во канцелариите.

плетени светилки во боја

Досега секогаш зборувавме за плетени светилки во природен стил, но вистината е дека ќе ги најдете и вие обоени или обоени во различни бои. Типично е во украсите но мексикански стил, на пример. А сепак изгледаат одлично со белите ѕидови и мебелот.

Во детски соби дали и тие се добра идеја? Секако! Особено плетените светилки кои се обоени. И како што рековме на почетокот, исто така Тие се супер погодни за надворешни простори како што се дворови и тераси. Тие се лесни и Тие добро се спротивставуваат да бидат на отворено.

Значи, за да завршиме, ајде да погледнеме конкретно некои опции за плетени светилки во природен стил Денес не само што можете да ги најдете традиционалните плетени столови, туку има дури и креветчиња или прекрасни плетени ламби. Овие светилки се идеални за создаде мирна светлина и тие се издвојуваат по тој природен и малку рустикален допир што можат да го додадат на просторите. Исто така, тие доаѓаат во многу верзии и форми.

Плетени светилки со различни форми

на светилки во повик стил и лежерни се овие со лесен аспект, како да се направени рачно. Можете дури и да ги рециклирате старите корпи за да направите нови ламби. Тоа е материјал кој носи многу природен допир на сè, што е одличен за области како што се тераси или трпезарии кои гледаат кон надворешноста. Исто така, тие изгледаат одлично со тој тропски стил.

Ние исто така имаме поелегантна верзија, со прекрасно дизајнирани ламби во разни нијанси. Едниот има рустикален допир, кој одговара на таа дрвена маса, а другиот го носи егзотичниот допир до модерен амбиент. Бидејќи е таков природен материјал, тој е многу украсен на кој било простор.

видови плетени светилки

Имате висечки верзии за простори како трпезаријата, така што создава надземна светлина. Не може да се негира дека тие се многу украсни парчиња и дека и двајцата се венчаат со рустикална атмосфера и со помодерна, на која и даваат топлина.

Иако плетените светилки се носат во нивната најприродна верзија, исто така, како што видовме, тие се полни со боја. Овие модели се идеални за да дадат егзотичен шмек во секоја просторија, особено ако theидовите се целосно бели, бидејќи многу ќе се истакне.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.