Полиран цемент во кујната

Кујни со полиран бетон

Цементот е тренд материјал и како таков, веќе му посветивме неколку страници на „Декора“. Користење полиран бетон Во дизајнот на нашата кујна, можеме да постигнеме простор со рустикални карактеристики или минималистички простори, ладен, но со многу личност.

Полиран цемент може да се користи на подот како тротоар или на aид за да се создадат различни средини. Друга можност е да се обложувате на бетонски работни плочи, кои го врамуваат кујнски мебел,  и / или со модерни ормани од овој материјал во темни тонови.

Карактеристики на полиран цемент

Полиран цемент има сличности со бетонот но за разлика од ова, тој се користи во поголема мера во внатрешните простори како облога. Се состои од слој рафиниран цемент на кој обично се додава производ за боење, кој се полира откако ќе се нанесе и заврши со заштитен слој.

Кујни со полиран бетон

Тоа е еден вид континуиран тротоар Се нанесува директно на самонивелирачкиот под, создавајќи чувство на континуитет. Оваа карактеристика го прави многу баран производ за украсување на куќи во модерен стил во кои се бара да се создадат визуелно дијафански и светли простори. Сепак, ова не е единствената привлечна одлика на овој материјал.

 •  Многу е тешко, совршен за области со голем сообраќај. Исто така, може да издржи многу оптоварување без да создаде пукнатини или пукнатини на неговата површина.
 • Обезбедува голема стабилност до подовите, затоа е широко користен во големи области.
 • Водоотпорен е Благодарение на заштитниот слој што се нанесува на него, тој може да се користи во простории со висок степен на влажност, како што се кујната или бањата.
 • Тоа е мало одржување и лесно чистење. Без споеви, површините не акумулираат нечистотија.
 • Тоа е континуиран тротоар што го зајакнува чувството на пространост на простор.
 • Неговата мазна и полирана завршница ја прекршува светлината, обезбедување поголемо осветлување на просторијата.

Полиран цемент во кујната

Цементот е тековен материјал; Практично во кој било број од списанија за внатрешен дизајн можете да го најдете како coveringидна обвивка на различни простори. Употребата на континуирани цементни тротоари Полирањето е вообичаено во кујните во модерен стил. Дури е можно да се најде во нив во други елементи како што се countertops или работни маси.

Кујни со полиран бетон

Како тротоар

Во текот на 90-тите години на XNUMX век Newујорк крева индустриски стил предизвика овој материјал да стане тренд. Денес, сè уште се користи како подови во домови со отворен план со главно авангарден стил.

Во сиви нијанси неговата континуирана завршница визуелно ги проширува просторите, зајакнувајќи го отворениот дизајн на овие домови во стилот на авангарда. И додека сивите се најчесто користени во овој тип на домови, другите тротоари со нијанси на кафеава и кафеава боја стануваат омилени во индустриските и рустикалните стилови.

Полирани бетонски countertops

Кујнските countertops се уште еден од најчестите елементи изработени од овој материјал. Тие се високо ценети за нивниот континуитет при дизајнирањето современи кујни. Полиран цемент е материјал кој е високо отпорен на топлина, производи за чистење и хемиски агенси во храната, како и водоотпорен и затоа е одличен избор.

Кујни со полиран бетон

Нормално во дизајнот на овој вид кујна, полираниот бетон не е ограничен на самиот шалтер за туширање, тој исто така го врамува мебелот од страните, создавајќи го тоа сензација на водопад толку модерен во денешно време. Исто така, ни се допаѓа идејата за создавање одреден континуитет помеѓу работната плоча и табелата; претворање на обајцата во ист елемент.

Кујнски ормани

Во прилог на countertops и маси, можеме да најдеме полирани бетонски ормари на пазарот. И, тоа е дека полираниот цемент не е ништо друго освен а декоративен слој околу 3-4 мм со дебелина што може да се нанесе на кое било доволно благодарение на одличната адхезија. Со минималистички карактер и во темни тонови тие можат да додадат многу личност во голема кујна.

Кујни со полиран бетон

Како да се комбинира полиран цемент

Цемент и дрво Тие формираат многу привлечен тандем и играњето со двајцата секогаш е успех кога станува збор за балансирање на просторите, како што може да се види на сликите. Дрвото обезбедува топлина, додека цементот го зајакнува модерниот карактер на собата.

Друг материјал кој се вклопува многу добро со полиран цемент и кој украсува со него, главно, кујни во индустриски стил е нерѓосувачки челик. Вклучување на дизајнот елементи од темно полиран челик или елементи во црна боја, исто така, ќе постигнеме контраст што ќе биде најатрактивен.

Карактеристично за неговото лесно обложување на полиран цемент може да се примени во мноштво бои а сепак најчестите во кујната се уште се бели и сиви како што веќе споменавме. Можете да го користите на многу површини, тој е многу разноврсен! И многу издржливо ако се примени правилно, затоа секогаш ќе треба да верувате во добрата работа на професионалец за тоа.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.