Табела во боја RAL: изберете ја вашата боја

RAL

На сите ни е познато табела во боја Пантоне. Тој е најкористениот систем во внатрешната декорација, но не и единствениот што претставува нумериран водич за бои. Покрај Пантоне, Силаб, ИРАМ и РАЛ се системи признати од одредени сектори, но не и од повеќето од нас. Се до денес!

Што е РАЛ?

RAL е европски систем за појавување на бои; нумериран водич за бои дизајниран за примена во различни гранки на индустријата, меѓу кои е и производството и дистрибуцијата на бои, пластика и премази, главно.

Германските поими Reichs-Ausschuß für Lieferbedingungen, кои можат да бидат преведени на шпански како „Национална комисија за услови за испорака и управување со квалитет“, се потекло на кратенката РАЛ. Кратенка што дава име на стандардни бои администриран од RAL Deutsches Institut für Gütesicherung und Kennzeichnung.

Табела во боја RAL

Во 1927 година германската организација РАЛ создаде колекција од 40 бои. Целта не беше друга, освен да се потпреме на броевите и да ја дефинираме секоја боја со помош на множество од овие. Во следните години, нови бои беа додадени на колекцијата, која беше ревидирана во 1961 година и беше наречена "RAL 840-HR". Од тој момент системот за боја имаше 213 бои, кои и денес се на сила. Како и да е, бидејќи опсегот «RAL 840-HR» опфаќаше само мат бои, во 80-тите „RAL 841-GL“ ја виде светлината, опсег за сјајни површини, ограничен на 193 бои.

Сите бои на оваа табела RAL Classic се идентификуваат со a 4 цифрен број, каде што првиот е оној на семејството или главниот клуч. 1: жолти, 2: портокалови, 3: црвени, 4: виолетови, 5: сини, 6: зелени, 7: сиви, 8: кафеави, 9: црно-бели. Ова е најпознат и најшироко користен систем, но не и единствен. Колекциите RAL Design, RAL Effect и RAL Plastics нудат повеќе варијации на бојата.

Табела во боја RAL

Колекции на РАЛ

  • Дизајн на РАЛ: Во 1993 година РАЛ измисли нов систем за обединување на боите, прилагоден на потребите на архитектите, дизајнерите и огласувачите. Колекцијата RAL Design тогаш содржеше 1688 бои. Наспроти претходните системи, RAL Design нема имиња и неговото нумерирање следи шема заснована на просторот за бои CIELAB. Секоја боја е претставена со 7 цифри, групирани во тројна и 2 пара, што претставува нијанса, осветленост и сатурација, соодветно. Боите на RAL Classic и RAL Design не се пресекуваат.
  • Ефект на РАЛ: Ефектот RAL се состои од 420 цврсти бои и 70 метални бои. Тоа е прва RAL колекција заснована на систем за боја на вода, во кој не се користат тешки метали како олово, кадмиум или хромати.
  • РАЛ пластика: RAL Plastics е стандардна боја за пластика. Мултифункционалните плочи изработени од полипропилен обезбедуваат најдобра можна конверзија на нијанси на боја RAL во идентична нијанса за пластика. RAL Plastics P1 содржи 100 омилени RAL Classic бои, додека RAL Plastics P2 прикажува 200 RAL дизајн бои како стандард за пластика.

RAL графикони

Неговата употреба во внатрешната декорација

Опсегот на бои RAL е дизајниран за примена во различни гранки на индустријата и не толку за примена во дизајнот на ентериер. Веројатно се прашувате што подразбира оваа нијанса и зошто неговата употреба не е пренесена и на дизајнот на ентериер. Најубедливата причина за ова е што неговиот опсег на бои е многу ограничени на пастелни или светли тонови, за разлика од другите стандарди насочени кон декорација, внатрешен дизајн, архитектура, итн.

RAL бои

Главен критериум за боите на колекцијата RAL Classic треба да биде „Примарен интерес“. Многу од боите на ова се користат во знаците за предупредување и сообраќајните знаци или се посветени на владините агенции и јавните служби; на пример: RAL 1004 (швајцарска поштенска служба), RAL 1021 (австриска поштенска служба), RAL 1032 (германска поштенска служба).

Дали тоа значи дека не можеме да го користиме за дизајн и ентериери? Не, тоа едноставно покажува дека можеби не е најпогодно за него. И дека може да биде тешко за професионалец за внатрешен дизајн да работи и да се справува со овој стандард во боја или барем да го стори тоа со иста фреквенција или леснотија како што е со стандардот Pantone.

Дали го знаевте системот за бои RAL? Дали сте разбрале како работи? Дали некогаш сте го користеле? Како што видовте, нивните карти во боја се експлозија на боја. Картички што можете да ги набавите, исто како што картичките од другите системи се стекнуваат за ефтина цена, ако нема да ја искористите. Во случај да ви треба за проект, покрај тоа, различното специјализирани компании или дизајнерските студија со кои работите може да ви ги обезбедат за да изберете и да се согласите за најсоодветните бои.

Повеќето од нас никогаш нема да го користат, но знаењето не зазема место.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.