Стаклени мозаици на предната страна од кујната

стаклени мозаици

El предна кујна Тоа е област која може да внесе многу динамика во кујната. Ни служи да ја разбиеме монотонијата на основната и неутрална кујна, но и да истакнеме и привлечеме внимание на одредена област. Мозаиците од стакло и кристали се една од многуте алтернативи што ги имаме за да го покриеме. Тоа е совршен начин да се даде нов изглед на една од најважните простории.

Предниот дел од кујната исто така мора да биде привлечен и практичен. Формирана од композиции од мали тесери, мозаиците стануваат удобен предлог за инсталирање и со голема декоративна моќ. Меѓу нив, стаклените мозаици се особено интересни за осветлување на кујната и капење во рефлексии.

Што е мозаик од стакло или кристал?

За да биде јасно што ќе поставиме на предната страна од кујната, ништо како обложување на стаклен мозаик, како што споменавме. Можеме да ги дефинираме како мали плочки кои имаат различни завршетоци, во боја, како и разновидни форми.. Ова е одлична вест бидејќи благодарение на овие сорти секогаш можеме да ги приспособиме на сите видови кујнски фронтови. Така ќе се осигура дека конечниот резултат ќе биде најспектакуларен. Неговото сечење ќе биде многу едноставно, но исто така е и тоа што тие исто така имаат својство да можат да покриваат области дури и ако не се целосно мазни.

Мозаици за кујни

Како се поставуваат стаклените мозаици?

Без сомнение, тоа е многу едноставен процес, иако треба да имате малку трпение, но резултатот ќе вреди. Пред сè, мора да се погрижиме предниот дел од кујната да нема премногу неправилности или можеби пукнатини. Колку е подобро, толку подобар ќе биде крајниот резултат. Површината мора да биде чиста, но пред сè, сува пред да се постават мозаиците. Сега е време да се избере основата или лепилото и фиксирањето на кое ќе одат нашите мозаици. При изборот, проучете дали има многу влажност или не, бидејќи тоа е нешто пресудно да бидат поиздржливи. Сега останува само да ги поставите мозаиците, но за да ги направите исправени, најдобро е да нацртате низа линии со помош на ласерско ниво. Се разбира, кога ќе ги ставите, мора да ги оставите да се исушат и овој процес може да потрае повеќе од еден ден.

Конечно можете да ги наполните спојниците за да се запечати работата. Но, тоа ќе зависи и од типот на мозаикот што сте го избрале. Бидејќи во зависност од просторот помеѓу секој од нив ќе има различни споеви и ако се многу тесни нема да им треба ништо друго бидејќи може да биде малку преоптоварено.

светла кујна предна страна

Предностите на украсување на предниот дел на кујната

Во денешно време, широкиот спектар на мрежести мозаици го прави комплицирана задача да се одлучи за една или друга опција. Најдовме предлози направени со различни керамички материјали: природен камен, стаклестото тело и керамички материјал; но и други помалку популарни и подеднакво интересни како оние направени во дрво, метал или стакло.

Стаклените мозаици се особено интересни по нивната способност да ја рефлектираат светлината. Карактеристика која носи светлина во просторите и визуелно ги зголемува. Затоа, препорачлива опција за украсување мали кујни и/или кујни со малку природна светлина. Можеби ова е една од големите предности за украсување на предниот дел на кујната со стаклени мозаици.

преден декор на кујната

Плочките направени од рециклирано стакло може да бидат проѕирни или непроѕирни со сјаен или мат финиш. Може да се комбинираат само плочки со ист финиш и боја, со што се постигнуваат хомогени и трезвени кујнски фронтови, или може да се комбинираат различни завршетоци и/или бои, правејќи го предниот дел на кујната апсолутен протагонист на просторот. Ако сакате да додадете длабочина во вашата кујна, проѕирни стаклени мозаици со боја на задната страна Тие можат да станат ваш најдобар сојузник. Комбинирајте сјајни и мат завршетоци и ќе постигнете голема динамика. Покрај проѕирните, најпопуларни се плочките во нијанси на бела, сива и тиркизна; вториот со спектакуларни резултати како оние прикажани на сликите. Дали ви се допаѓа овој тип на плочки за покривање на предниот дел на кујната?


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

2 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Cristina dijo

  Можете да ги споменете брендовите за плочки прикажани на сликите. Ви благодарам. Поздрав,

  1.    Марија васкез dijo

   Здраво Кристина. Брендовите Bodesi и Original Style имаат производи слични на некои од оние што ќе ги најдете на сликите. Како и да е, можете да одите во која било компанија специјализирана за облоги; тие ќе ви покажат поширок каталог.