Како да се украсуваат долгите и тесните кујни

тесна кујна

на долги тесни кујни Тие можат да бидат вистинска главоболка при украсувањето. И, мора да се признае, во новите станови и домови тенденцијата е сè повеќе да се намалува оваа просторија, која е една од најважните во куќата.

Кога ќе се сретнеме со а кујната долги и тесни, се наоѓаме со јасни тешкотии: премногу работи не можат да се додадат на нив бидејќи просторот е многу мал. Немаме друг избор освен да бараме практични решенија со цел да ги оптимизираме работните и складишните области. Може да биде интересен предизвик.


Ако нашата кујна е долга и тесна, првата од нашите цели ќе биде да обидете се да изгледа пошироко. Не можете да правите магија, иако можете да влијаете на одредени украсни елементи за да се промени нивниот изглед. Барем, да изгледа пошироко и попространо отколку што всушност е.

Бидејќи, иако е вистина дека кујните повеќе не се градат толку големи како порано, исто така е точно дека во светот на декорацијата и дизајнот на ентериер имаме повеќе оружје и ресурси за да го исправиме она што не ни се допаѓа. Идеите и дизајните за тесни кујни се прилагодија на новото време и го најдоа своето место во модерните домови.

Всушност, колку и да изгледа неверојатно, многу луѓе велат дека се чувствуваат поудобно во мала кујна, каде што се подобро организирани и не мора да се движат од едно на друго место додека готват. И покрај тоа, се чини дека постои едногласност околу прашањето кујната да изгледа поголема.

Има некои едноставни и основни идеи што може да биде многу корисно кога станува збор за постигнување функционална и практична кујна, колку и да е долга и тесна. Посебно треба да се внимава при изборот на мебел, бои и осветлување за да се извлече максимумот од него. Вреди да се обидеме, особено ако се земе предвид дека ова е едно од местата во куќата каде што ќе поминеме најмногу време:

Обложувајте се на светли тонови

тесна кујна

Светлите бои се дефинитивно најдобар избор за секој мал простор. Ако е исто така тесен, светлината ќе биде поограничена дури и ако имаме прозорец, па затоа е од суштинско значење да знаеме како да ја избереме вистинската боја за ѕидови и тавани, мебел, завеси итн.

Не само основните правила на декорација, туку и инстинктот, ни кажуваат дека најсоодветните нијанси за постигнување на оваа цел се бланко низ нејзиниот опсег, сурови тонови, На светло сива боја, На беж па дури и пастелни бои, иако без злоупотреба. Премногу бои во мал простор е ризично: може да стане заситено и досадно.

Кујна во црно
Поврзана статија:
Како да изберете бои за да насликате кујна

Ајде да ја погледнеме сликата погоре. Кујната е очигледно мала, толку многу што не ни дозволува ниту целосно да ја отвориме вратата. За да биде поотворено за очите, и подот и ѕидовите светат со а прозрачна бела што се чини дека повеќе свети поради светлината што влегува низ единствениот прозорец. Во него, за да добиете што повеќе светлина, завесите се едноставна проѕирна газа.

Кујнскиот мебел е многу нежно зеленикаво сиво што совршено се вклопува со доминантната бела боја. За да се избалансира малку, има некои детали во зелена боја, онаа на приборот и на растенија (кои секогаш изгледаат добро во кујна), а во црно: керамичката плоча и внатрешноста на мијалникот.

Важноста на светлината во долгите и тесни кујни

кујнско светло

Осветлувањето е многу важно во сите кујни, но особено во оние со мал простор. Светлината е вреден елемент кој ќе ни помогне да постигнеме поголемо чувство на просторност. Тоа ќе биде од суштинско значење да се има извор на природна светлина, по можност прозорец или врата што води кон надвор. Но, во одредени кујни тоа можеби не е доволно.

Логичното решение е да се обидеме зајакнете ја таа природна светлина со вештачко осветлување. На таванот треба да заборавите на важничене и да се обложите на правилно и ефективно надземно осветлување, со вдлабнати панели или халогени рефлектори со одредена моќност. Колку е повисок таванот, толку повеќе треба да се фокусирате на овој тип на осветлување.

Венци во градината
Поврзана статија:
Видови на внатрешно осветлување

Исто така, добра идеја е да вметнете дополнителни светлосни точки во внатрешноста на кабинетите, на полиците итн. Ова, освен што ќе ја „зголеми“ нашата кујна, ќе и обезбеди и некои особено шармантни катчиња.

Исто така е многу ефикасен користете материјали што ја рефлектираат светлината на countertops и кабинети. Како што видовме во примерот погоре, белата боја служи за подобрување на ефектот на осветлувањето, па затоа вреди да потрошите малку време на проучување како да ги поставите овие светлосни точки и нивната инциденца на површините на нашата кујна.

Важноста на редот

уредна кујна

Добро е познато дека нередот во просторијата нè тера да ја гледаме помала отколку што е. Па, ова функционира и обратно: ако успееме да ја одржуваме кујната чиста и уредна, ќе направиме да изгледа како да е попространа.

Не зборуваме само за чистење (иако и тоа помага), туку за имање добри решенија за складирање така што само она што е суштинско останува видливо. Речиси се осмелуваме да кажеме дека ова е чекор број еден што треба да го разгледате пред да почнете да размислувате за горенаведените прашања за боите и осветлувањето.

Метод на Конмари
Поврзана статија:
Клучеви за разбирање и користење на методот Конмари

Значи, да се ослободиме од тавите, чиниите, чашите, како и секаков вид непотребна декорација во нашите долги и тесни кујни. ајде да аплицираме основните правила на минимализмот и да го намалиме присуството на предмети во кујната на само суштинско. Ајде да го скриеме сето тоа од нашата гледна точка, но складирано по ред. Со ова, не само што ќе добиеме многу на естетски план, туку и на удобност со отстранување на пречките од нашиот пат.

Theидовите ќе бидат просторот во кој ќе најдеме поголема површина за складирање, што ќе ни понуди поинтересен опсег на можности. Затоа можеме максимално да ги искористиме, на пример со поставување на полици до таванот. Најпрепорачливо е да бидат затворени, бидејќи не се валкаат толку.

Слоганот би можел да биде овој: искористете го максимумот од секој последен сантиметар од нашата кујна. За да го постигнеме ова, понекогаш ќе ни требаат стручна помош кои дизајнираат генијални решенија прилагодени на особеностите на секоја кујна.

Полнењето на кујната со фиоки и плакари има многу предности, но исто така одредени ризици. Има нешто што мораме да го имаме на ум: овие решенија ќе ни помогнат да ја исчистиме нашата кујна, но во исто време тие ќе ја намалат нашата потрага по поголема сензација на простор и светлина. Затоа, ќе биде неопходно да се биде многу внимателен и да се обиде да најде рамнотежа што не е секогаш лесно да се најде.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.