Што е душек со мемори пена? Откријте ги сите негови карактеристики

Душек Икеа

Знаејќи ги карактеристиките на различните типови душеци, важно е да го изберете вистинскиот. Понудата на душеци е огромна и може да биде огромно да се донесе одлука од нула. Затоа денес ве покануваме да го откриете атрибути на душекот со мемориска пена, многу популарен душек за кој сме сигурни дека сте слушнале.

Душеците со мемори пена се одличен избор за секој што бара максимален квалитет во вашиот одмор а особено се препорачуваат за оние со посебни потреби. Зошто? Бидејќи ги намалуваат точките на притисок и имаат голема флексибилност.

Кога размислувате кој душек е подобар, треба да се земат предвид многу фактори. Меѓу нив, се разбира, е материјал и карактеристики на самиот душек. Извори, пена, мемори пена или латекс? Денес ви ги кажуваме причините за залог на душек со мемори пена.

Мемориска пена

Душек за мемориска пена

Мемориската пена беше развиена од НАСА со цел да се ослободи притисокот што ткивата може да го произведе во телото на астронаутите за време на полетувањето и слетувањето на вселенското летало. Роден е како директен резултат на вселенската програма во 60 -тите и дури во раните 90 -ти години беше вклучен во домашна употреба.

Душеците направени со овој материјал мувла на телото нудејќи а оптимална распределба на телесната тежина и враќање на својот облик кога стануваме. Благодарение на ова, тие ги намалуваат точките на притисок во најтешките области, ја олеснуваат напнатоста во мускулите, ја подобруваат циркулацијата и придонесуваат за одмор.

Но, какви други карактеристики ни нуди душекот со мемори пена?

Душек за мемориска пена

Атрибути на душеци со мемори пена

Атрибутите на душеците со мемори пена се ублажени со квалитетот на мемориската пена и дебелината на меморискиот слој. Производствените третмани и локацијата на слојот на мемори пена, повеќе или помалку близу до тапацирот за душеци, исто така, играат улога. Значи, генерално кажано, ова се истакнатите карактеристики на овие типови душеци:

 • Намалете ги точките на притисокНа Ефектот на овие душеци, што овозможува површината да се прилагоди на обликот на телото на секое лице, ги намалува точките на притисок во областите со поголема тежина, додека ја одржува својата средна цврстина. Затоа овие душеци се многу соодветни за оние кои поминуваат многу време во кревет, луѓе со лумбални или грлото на матката заболувања или луѓе со прекумерна тежина.
 • Голема флексибилностНа Направени се со меки и флексибилни материјали кои ја подобруваат приспособливоста на сите типови луѓе, без оглед на нивниот тен.
 • Можност за артикулацијаНа Повеќето душеци со мемори пена се способни без проблеми да се прилагодат на артикулирана основа на креветот. Неговото профилирање гарантира дека се прилагодува на артикулацијата на основата на креветот, почитувајќи ги 5 -те артикуларни рамнини на конвенционалните електрични основи за кревети.
 • Термо-прилагодливНа Оваа карактеристика ги тера да се прилагодат на температурата на нашето тело. Тоа е, тие реагираат на нашата температура, ја одржуваат топлината и стануваат одлична алтернатива за најстудените.
 • ТермосензитивниНа Мемори пената реагира на температура. Благодарение на ова, душеците остануваат тврди на студ и имаат тенденција да омекнат на топлина, малку тонат.
 • Независност Составот на душек со мемори пена избегнува да ги чувствува движењата на парот за време на одмор, спречувајќи ги тие да се мешаат со остатокот од другата личност и да го фаворизираат квалитетот на спиењето.

Препорачано за ...

Земајќи ги предвид најважните атрибути на вискоеластичен душек, можеме да заклучиме дека тие се особено погодни за луѓе со посебни потреби, проблеми со спиењето или проблеми со мускулите, коските или циркулацијата на крвта или непријатност, бидејќи успева совршено да го распредели притисокот од тежината на нашето тело.

Совети при купување душек

Еден добар душек треба да биде доволно цврст за добро да го издржи телото. Почитувајте ја природната искривување на 'рбетот пршленот свртен нагоре и порамнет додека спиете на ваша страна. Ако душекот е премногу тврд, тој нема да се прилагоди на вашето тело, што може да резултира со не многу добар одмор и покрај подобрувањето на неговата аерација во многу топли средини.

Изборот на душек земајќи го предвид објаснетото ќе зависи од два фактори: една цел, поврзани со нашата тежина, и уште една субјективна, која ќе зависи од она што е повеќе или помалку удобно за нас. Во овој случај, ние никогаш не советуваме да купите душек без претходно да го пробате внимателно и без брзање.

Душек за мемориска пена

Кога купувате душек со мемори пена, исто така, ќе биде важно прочитајте ги неговите карактеристики, бидејќи и неговото одржување ќе зависи од овие. Има душеци со мемори пена на „едната страна“ или „двете страни“. Суи е само на едната страна, препораката што ќе се појави ќе биде „само сврти“, додека ако е присутна на ист начин од двете страни, препораката ќе биде „сврти и преврти“.

Ако исто така сакате да го поставите душекот на артикулирана основа што ви овозможува да го кренете креветот во висина и да го навалите на различни степени и на торзото и на нозете, ќе мора да бидете сигурни дека душекот ги има потребните карактеристики за ова Што се однесува до основата на креветот, покрај артикулираните, основите на ламинираниот кревет се чини дека се најсоодветни за овој тип душеци. Со овие, се добива подобра дишење за душекот, со што се избегнува влага и се продолжува неговиот живот.

 


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

бул (точно)