3 начини да вградите пастелно розево во вашата спална соба

Начини да вградите пастелно розево во вашата спална соба

Дали ви се допаѓаат розови тонови? Ако отсекогаш сте мислеле дека допирот на розова боја ќе изгледа фантастично во вашата спална соба, но до сега не сте се осмелиле да го вклучите, продолжете да читате! Во Decoora денес споделуваме три начини како да вклучите пастелно розова во вашата спална соба кои сме сигурни дека ќе ви помогнат да одлучите.

Пастелните тонови се, генерално, многу погодни за креирање спокојни и релаксирани средини како што се очекува во спалната соба. Розовата, конкретно, сугерира сигурност и самодоверба и внесува романтизам во собата. Откријте како да го комбинирате и како да го вградите во вашата спална соба.

На ѕидот

Сликањето на ѕидовите во розово може да изгледа како долга слика, но ретко тргнува наопаку. Во спална соба украсена со неутрална палета на бои од кои белците и тонови на земја бидете протагонисти, розовата совршено се вклопува како што можете да видите на следните слики.

Ако бојадисувањето на сите ѕидови во розова боја ви изгледа премногу розово, можете да се обидете насликајте ги само до две третини од нивната висина. Тоа е многу интересен избор доколку сакате таваните на спалната соба да изгледаат повисоки. Зошто? Затоа што чувството на континуитет што ќе го постигнете со бојадисување на последната третина и таванот во иста боја, во случајов бела, ќе ја засили идејата.

Сè уште не се осмелувате со сите ѕидови? Насликајте го само главниот ѕид, онаа на која лежи главата на креветот. Можете да го направите тоа од горе до долу или да го направите малку подалеку од висината на главата на креветот.

во постелнината

Постелнината е дефинитивно посуптилен начин да ја вклучите пастелната розова во вашата спална соба. Помалку драстични и побезбедни, ако се сомневате, поради леснотијата со која е можно да се смени промената на бојата. Покрај тоа, прекривката за јоргани или некои перници нема да претпоставуваат големи финансиски трошоци.

веројатно се прашувате Со какви бои можете да ја комбинирате розовата? на креветот за да не испадне премногу розево. Има очигледни одговори како бело, но ако сакате да одите понатаму, подолу споделуваме со вас кои веруваме дека се најинтересните облози:

  • Розова прекривка за јорган во контраст со некои бели чаршафи и перници Тие ќе донесат спокоен, свеж и модерен шмек во спалната соба.
  • земјени бои, како што веќе споменавме погоре, тие исто така одлично ја надополнуваат пастелната розова боја. Кафеавите, црвеникавите и портокаловите тонови исто така ќе внесат многу топлина во собата, нешто особено интересно доколку доминира белата боја.
Розова постелнина

1. Реновирање на Три птици, 2. Урбани Outfitters, 3. Сакам лен, 4. Дома со Асли

  • Живописна боја како жолтаТоа ќе донесе светлина во собата. Тоа е одлично дополнување на бледо розовата боја за украсување на креативни и/или младешки простори. И само ќебе на јорганот или некои мали перници за да се истакне. Премногу светкави? Обложувајте се на сенфот.
  • Зеленило од шума, бор или смарагд Тие прават голем контраст со бледо розовата. Неговата комбинација е смела, но хармонична, совршена за украсување и спални и семејни простори.

Можете да се обложите на обична постелнина и да комбинирате два, па дури и три различни тонови или интегрирајте ги различните тонови во парче со печат. Навлаки за јоргани, прекривки и перници со етнички, тропски или цветни принтови се одличен избор за ова. Ќе постигнете подинамична спална соба и ќе привлечете внимание кон креветот доколку не сте користеле шаблони на друго место во собата.

Во килимот

Текстилот е одлична алтернатива за давање боја на просторијата. Кога зборуваме за текстил, постелнината е првата алтернатива што ни паѓа на памет, но зошто да не и килим? Розовите тонови не се чудни на теписите, уште повеќе, кај некои видови теписи тие се доста чести.

ориентални килими, на пример, често се присутни нежни розови тонови често комбинирани со други како виолетови, црвени и/или сини. Сега можете да го најдете и во модерни килими со дефинирани мотиви во комбинација со сина, зелена и/или жолта боја.

Доколку вашата спална соба е пространа и украсена во неутрални бои, ве охрабруваме да ја поставите голем розов килим како оние на фотографиите. Килим што го покрива просторот окупиран од креветот и оградите надвор, секогаш дозволувајќи му на дрвото од подот да дише околу него.

Дали спалната соба е мала? Ако е така, подобро е да поставите една или две помали на секоја страна од креветот. Идеално, ниту еден мебел, освен креветот, не лежи на нив. Зошто? Така што чувството на простор е поголемо.

Кој од овие три начини да вградите пастелно розова во вашата спална соба најмногу ви се допаѓа? Во Decoora ја сакаме идејата да го обоиме главниот ѕид во розова боја и исто така да додадеме допири од оваа боја во постелнината.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.