4 идеи како да затворите трем и да извлечете повеќе од него

тремот

Дали имате трем? Овој простор нуди многу можности. Тоа не само што станува а супер отворен простор за слободно време во текот на летните месеци, но може да се користи и во зима доколку е правилно затворен. Научете како да затворите трем!

Каква употреба му давате на тремот? Каква употреба би сакале да му дадете? Тремовите се одлична опција за уживање во оброците по вечерата и ноќите на отворено. Но и одлична алтернатива за проширување на корисниот простор на нашиот дом во текот на целата година. Дали ви требаат идеи за затворање трем? Денес споделуваме со вас четири.

Кортинас

Дали сакате да обезбедите приватност на тремот? Засенчете го од сонцето без да ја блокирате светлината? Завесите не само што се одлична алтернатива за тоа, туку и се поевтина алтернатива. Тие ќе му дадат сенка на просторот и ќе ве заштитат во повеќето пролетни и есенски ноќи, овозможувајќи ви подолго да уживате во тремот.

Завеси во неутрални тонови

За да не ја блокираат светлината целосно завесите, одлучете се за делумно проѕирни ткаенини неутрални и светли бои. Зошто? Бидејќи овие бои ќе внесат свежина во просторот. Зарем не избираме лесна облека во лето токму поради таа причина? Чистото бело, белките и бежовите се секогаш одличен избор.

Прачка и неколку завеси е се што ви треба за да го затворите вашиот трем. Во зависност од годишното време и денот можете да си играте со отворот на истиот за да пропушти повеќе или помалку светлина и повеќе или помалку топлина. И ако врне? Поставете систем што ви дозволува подигнете ги ако удрат со ветер и вода. Не сакате вашите завеси да станат влажни и поцрни од мувла.

Ролетни и тенди

Ролетните се нешто пософистицирана опција од завесите. Посериозно и помодерно, би можеле да додадеме и. Тие нудат а подобра заштита од сонце и овозможуваат подобро регулирање на количината на светлина и топлина што влегува во областа на тремот.

Ролетни на тремот

Ролетните подобро ќе го заштитат мебелот на тремот од можни лоши временски услови. И тоа е дека ќе најдете ролетни особено дизајниран за на отворено изработени од водоотпорни материјали. Ова ќе ви овозможи да ги поправате во текот на целата година, за разлика од она што се случува со завесите.

На пазарот ќе најдете секакви ролетни и тенди за тремови, со рачна и моторизирана работа. Очигледно, второто ќе бара не само поголема инвестиција, туку и професионална инсталација.

дрвени решетки

Дрвена граѓа носи топлина во надворешните простори, ги прави многу добредојдени. Затоа ни се допаѓа идејата за делумно затворање на тремот со дрвени решетки. Исто така е многу лесно да се работи со овој материјал, па дури и ако материјалот во вашата инсталација не е евтин, ќе биде.

Решетки за затворање на тремот

на тропски шуми и третирани за надворешноста се најдобрата опција за затворање на тремот. Овие подобро ја поддржуваат и силата на сонцето и водата, иако ќе треба да работите на нивното одржување доколку сакате да изгледаат како првиот ден. рака масло или лак секоја година ќе ви помогне да ги заштитите.

Тие не се опција за затворање на целиот трем, но се интересни Заштитете ги оние области кои се најмногу погодени од ветрот. И во неговата фиксна верзија и во овој многу интересен предлог на горната слика во која решетките се искористени за создавање на голем ѕид од хармоника.

Заградено стакло

Стаклено куќиште ви овозможува да ги искористите предностите на тремот исто така во текот на зимата. Инвестицијата е многу поголема отколку ако ставите завеси или ролетни од ткаенина, но има многу предности кои ќе ви ја надоместат, како што е можноста да уживате во пријатни појадок и оброци на сонце кога ќе пристигнат ниските температури.

Тоа е една од идеите да се затвори тремот визуелно попривлечно. А тоа е дека стаклените завеси обезбедуваат софистициран и елегантен воздух на овој простор и го исполнуваат со светлина. Затоа што ако стаклото има нешто, тоа е тоа што дозволува светлината да влезе во тремот, во исто време што ја изолира од други неповолни временски услови.

Стаклените куќишта обезбедуваат оптимално акустична и топлинска изолација на овој надворешен простор и поради оваа причина е еден од најпопуларните предлози во станбени и полу-одвоени области. Постојат различни куќишта со фиксирани и лизгачки ѕидови за да се обезбеди поголема разновидност на просторот.

Заградено стакло

Дали сонцето удира во централните часови на денот? Потоа размислете за идејата за комбинирање на стаклената обвивка со некои завеси кои ви дозволуваат да ја регулирате светлината и да ја задржите топлината надвор од тремот ако сакате. Завесите исто така ќе му дадат домашен изглед на тремот, па повелете!

Како би сакале да го затворите вашиот трем? Комбинацијата од ролетни и завеси ми се чини идеално евтино решение за да го направите тремот попријатен простор од пролет до есен. Иако, без сомнение, се застаклените раствори кои поголема додадена вредност на куќата.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.