Wallидни огледала, многу декоративно решение

Wallидни огледала

Дали вашите wallsидови се празни и не знаете како да ги украсите? Wallидните огледала се одлична алатка за да го направите ова. Не само ќе помогне да се рефлектира светлината, визуелно зголемување и осветлување на просторијата, но тие ќе додадат стил на идовите и ќе ви овозможат да го ставите фокусот на вашиот омилен мебел.

Wallидните огледала се од суштинско значење во бањата и многу практични во спалната соба, па дури и во салата да облекуваме додатоци или да ја поправаме косата пред да заминеме од дома. Но, покрај тоа, тие се а фантастичен декоративен елемент кога е правилно избран. И, секој тип огледало за кој зборуваме денес ќе му даде на вашиот дом многу поинаков стил.

Зошто да ги декорирате wallsидовите со огледала?

Имаме многу начини за украсување на wallsидовите, па зошто да изберете огледало или комплет огледала за да го направите тоа? Има и практични и декоративни мотиви да вгради декоративно огледало во просторијата. И ниту еден, ниту два, ниту три ...

Огледала

  • Визуелно проширете ги просторите. Поставувањето огледала на стратешки места ќе ви помогне да им дадете поголема длабочина на просторите.
  • Помогнете да ја зголемите природната светлинаНа Добрата употреба на природна светлина може да доведе до значителни заштеди во сметките за електрична енергија. Покрај тоа, максимизирањето на природната светлина ќе помогне да се направат внатрешните простори поатрактивни.
  • Овозможуваат одразување мебел и деталиНа Дали имате парче мебел што сакате да го истакнете? Декоративен детал на кој сакате да му дадете поголема важност? Користете огледало за да овозможите да го гледате од различни агли.
  • Тие се практични да ни ги дадеме последните допири пред да заминеме од дома. Во бањата, во спалната соба или во ходникот, огледалата ни овозможуваат да си дадеме зелено светло.

Видови wallидни огледала

Постојат многу видови wallидови на пазарот во однос на обликот, големината и стилот. Меѓутоа, денес, се фокусираме на трендовите, во модерните wallидни огледала за украсување на ентериерите на нашиот дом, резервирајќи мала површина за класиците, оние што никогаш не излегуваат од мода.

Со дрвени или бамбусови рамки

Додатоците изработени од природни материјали добија нагласеност во нашите домови во последната деценија. Тоа не е случајно; тие се издржливи и направи нашиот дом потопло и поздраво место. Зборуваме за дрво, бамбус и растителни влакна како рафија, ратан или јута.

Огледала направени од дрво, бамбус или растителни влакна

Огледала современ дизајн, чисти линии, заоблени форми и дрвена или бамбусова рамка се новиот тренд за украсување модерни и минималистички простори. Тие се исто така совршено интегрирани во природни средини и во нордиски стил, поставени на комода, конзола или маса за облекување.

Меѓутоа, ако тоа што го барате е обезбедете боемска атмосфера во собата, огледалата за сонце се гаранција. Овие, заедно со другите со детали за канажа, се идеални за украсување празни wallsидови и додавање кохерентност во просторија со килими од јута, дрвени столици или ратан корпи.

Тркалезен, минималистички стил

Тркалезните огледала се многу популарни денес. Оние без рамка или со дискретни рамки како оние на сликата се секогаш добар избор за украсете ги ходниците и бањите со минималистички карактерНа Поставени на парче мебел, тие се истакнуваат со тоа што оставаат wallидот да дише.

Огледала со тркалезен wallид, вистински тренд

Огледалата со кружен wallид можат традиционално да се закотват на идот. Но, исто така, ќе најдете дизајни што висат од синџир, јаже или кожна лентаНа Вторите се особено интересни за украсување простори во кои сакате да ја истакнете вертикалноста или на кои сакате да обезбедите гроздобер и ретро стил.

Преголеми класици

Големите златни огледала тие се способни сами да полнат идНа Тие се исто така многу корисни ако сакаме да привлечеме внимание кон одредена точка, било да е тоа во дневната соба, трпезаријата, спалната соба или бањата. Издлабени, тие се особено елегантни, совршени за печатење на софистицираност во околината.

Златни класични огледала

Un класична дневна соба со високи тавани, гипс лајсни и камин, претставува совршено поставување за поставување на овој тип огледала. Исто така, вообичаено е да се најдат како украсуваат големи ходници или премини. Тие обично се поставуваат над каминот или дрвена комода, добро закачена добро потпрена на неа.

Венецијански огледала

Венецијанските огледала се огледала со долга историја. Различни компании со седиште во Мурано продолжуваат да произведуваат и денес, како и во минатото, овие огледала карактеристични за поседување покрај Месечината, рамка за огледало, исто така која обично е украсена со врежани цветни мотиви.

Донесете сјај и гламур со винтиџ огледала

Ако сакате да додадете сјај и допир на гламур Венецијанските огледала се секогаш добра алтернатива за секоја просторија во куќата. Ставете ги на комода во салата, над каминот во дневната соба или во бањата за да додадете винтиџ допир. Одете на едно големо огледало или создадете збир од помали огледала за да го зајакнете гроздобер стил.

Ретро инспирирани комплети

Комплетите мали огледала со ретро воздух имаат голема декоративна моќ. Ти можеш комбинирајте ги во различни големини и форми, со што се постигнува многу впечатлив сет што визуелно ќе го прошири просторот. Не е лесно, но може да се инспирирате од следните слики за да знаете како да го направите тоа.

Гроздобер комплети огледала

 

Користете ги во трпезаријата заедно со ботанички принтови кои го подобруваат нивниот ретро воздух. Создадете убаво катче во дневната соба со античка фотелја, странична маса и комплет огледала. Или ставете ги во wallид од трпезаријата или над софата, хоризонтално следејќи ја насоката на масата и софата.

Дали ви се допаѓа идејата да ги украсите празните wallsидови со wallидни огледала?


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.